PoradyKiedy z odkurzacza wydobywa się smród, biorę sznurek i ścierkę

Kiedy z odkurzacza wydobywa się smród, biorę sznurek i ścierkę

jak wyczyścić rurę odkurzacza, fot. Genialne
jak wyczyścić rurę odkurzacza, fot. Genialne
06.09.2023 14:09

Znasz ten dziwny, duszący zapach wydobywający się z odkurzacza? To sygnał, że trzeba wymienić worek lub umyć urządzenie. Największym kłopotem dla większości osób jest to, jak wyczyścić rurę odkurzacza. Na szczęście istnieje sprytny patent, by poradzić sobie z tym karkołomnym zadaniem.

Odkurzacz, jak każde inne urządzenie, musi być odpowiednio czyszczony. Jeśli to zaniedbasz, ze sprzętu będzie wydobywał się brzydki zapach. Co jakiś czas warto rozebrać odkurzacz i wymyć każdy z jego elementów. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Po co czyścić odkurzacz?

Jak już wspomnieliśmy, z nieczyszczonego odkurzacza może wydobywać się przykry zapach. Z pewnością znasz tę lekko duszącą, charakterystyczną woń, która powstaje, gdy w filtrze i innych elementach urządzenia zbierze się za dużo kurzu. A przecież zapach nie jest największym problemem. Jego pojawienie się oznacza, że drobinki kurzu przedostają się do wnętrza urządzenia i mogą uszkodzić silnik. Jeśli do takiej sytuacji dochodzi zbyt często, skraca się żywotność odkurzacza, a w skrajnych przypadkach dochodzi do awarii. Poza tym brzydki zapach świadczy o tym, że odkurzacz nie działa prawidłowo, co oznacza, że sprzątanie nie jest tak efektywne, jak powinno.

Jak wyczyścić rurę odkurzacza? Fot. Freepik
Jak wyczyścić rurę odkurzacza? Fot. Freepik

Jak wygląda podstawowe czyszczenie odkurzacza?

Podstawą utrzymania odkurzacza w dobrym stanie jest regularna wymiana worków oraz filtrów. Z zależności od modelu możesz potrzebować  jednorazowych wkładów lub korzystać z worków i filtrów wielokrotnego użytku, które należy co jakiś czas wyprać. Samo czyszczenie odkurzacza jest dość prostym zadaniem.

  • Zacznij od zdjęcia włosów ze szczotek i namocz je w wodzie z płynem do mycia naczyń na kilka minut. Następnie wyszoruj je, opłucz bieżącą wodą i wysusz.
  • Wilgotną gąbką wytrzyj kółka odkurzacza, na których zbiera się sporo brudu.
  • Następnie wytrzyj na mokro komorę odkurzacza, do której wkłada się worek. Tam również zbiera się sporo kurzu.
  • Na koniec zabierz się za rurę odkurzacza. Jeśli nie wiesz, jak ją wyczyścić, mamy dla ciebie sprytny patent, który warto wykorzystać.

Jak wyczyścić rurę odkurzacza?

Rura odkurzacza, nawet po rozłożeniu na 2 części (sztywną i giętką), jest zbyt długa, by wyczyścić ją tradycyjnymi metodami. Trzeba więc poradzić sobie w inny sposób. Przygotuj mocny, dość długi sznurek (musi być trochę dłuższy od rury) oraz miękką szmatkę. Ciasno przewiąż zwilżoną ścierkę mniej więcej w połowie, a końcówkę sznurka przepuść przez rurę. Teraz pociągnij za nią, by przeciągnąć przez wnętrze rury zwilżoną szmatkę. Powtórz tę czynność kilka razy, by mieć pewność, że szmatka zebrała wszystkie nieczystości. To samo zrób z drugą częścią rury.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także