PoradyLajfhakiJak wydostać się z tonącego auta? 4 kluczowe zasady

Jak wydostać się z tonącego auta? 4 kluczowe zasady

źródło: genialne.pl
źródło: genialne.pl
Bogdan

28.08.2019 08:50, aktual.: 28.08.2019 09:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mam nadzieję, że nigdy nie byłeś i nie znajdziesz się w sytuacji, gdy będziesz musiał wydostać się z tonącego auta, ale jeśli kiedyś nadejdzie ten dzień to czy wiedziałbyś jak się zachować? Co robić żeby uratować życie swoje i pasażerów? Oto kilka zaleceń które powinieneś zapamiętać!

#1 Odepnij pasy bezpieczeństwa

Nie zapominaj, że mogą stwarzać śmiertelne niebezpieczeństwo, kiedy znajdziesz się pod wodą.

Obraz

#2 Pamiętaj o innych osobach znajdujących się w samochodzie, a w szczególności dzieciach, które prawdopodobnie siedzą za Tobą

Jeśli są z Tobą małe dzieci, z pewnością nie poradzą sobie same. Postaraj się je uspokoić, kiedy Twój samochód jest w trakcie zatapiania. Odepnij ich pasy lub przetnij je i miej się na baczności.

Obraz

#3 Spróbuj otworzyć drzwi. Jeśli to nie możliwe, wyjdź oknem

Nie trać czasu, na próby otwierania drzwi. Nie uda Ci się to z powodu siły nacisku wody z zewnątrz. Pamiętaj kolejność: odpięcie pasów, opuszczenie szyb, ucieczka z samochodu. To jedyna szansa na ratunek.

Ręczne otwieranie szyb umożliwia najszybszy sposób na ucieczkę. Jednak nie wszystko jest stracone, jeśli Twój samochód posiada szyby elektryczne. Specjaliści zapewniają, że zgodnie z wynikami badań, elektronika samochodowa będzie nadal działać przez co najmniej 10 minut po tym, jak jej układy zostaną zanurzone w wodzie.

Niewykluczone, że będziesz musiał wybić szybę. Nawet nie próbuj robić tego rękami - z pewnością Ci się to nie uda! To może być młotek, duży klucz, czy większy, ciężki śrubokręt. W przypadku ich braku, można wykorzystać zdejmowany zagłówek, ewentualnie własne pięty lub łokieć.

Obraz

#4 Kiedy już szyba zostanie opuszczona lub wybita, pamiętaj o pozostałych pasażerach i wyciągnij ich z tej ekstremalnie niebezpiecznej sytuacji

Najlepiej będzie, jeśli spróbujesz ich wydostać tą samą drogą bez konieczności wybijania pozostałych szyb - w ten sposób zaoszczędzisz więcej czasu.

Obraz
Podsumowując: jeśli samochód zacznie tonąć, odepnij pas, otwórz okna i wydostań się z wnętrza pojazdu najszybciej jak to możliwe. Liczy się każda sekunda, dlatego tak ważne jest, aby ta kolejność była dla Ciebie oczywista.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także