NewsyJak wyglądał Jezus? Grupa badaczy odkryła, że zupełnie inaczej, niż większość chrześcijan myśli

Jak wyglądał Jezus? Grupa badaczy odkryła, że zupełnie inaczej, niż większość chrześcijan myśli

Jak wyglądał Jezus? Grupa badaczy odkryła, że zupełnie inaczej, niż większość chrześcijan myśli
Manuel
14.04.2022 12:58

Był ciemniejszej karnacji, miał krótszą brodę i krótsze włosy na głowie, które na dodatek lekko się kręciły - tak zdaniem grupy brytyjskich badaczy wyglądał Jezus. Skąd to twierdzenie?

Długoletnie badania

Joan Taylor jest profesorem w katedrze początków chrześcijaństwa i judaizmu w King’s College Londynie i od lat zajmuje się m. in. życiem Jezusa. Razem z grupą swoich współpracowników po przebadaniu setek dokumentów, doszła do wniosku, że tak jej zdaniem najprawdopodobniej wyglądał Jezus:

imgur
imgur

Skąd te twierdzenia?

Prof. Taylor w swoich twierdzeniach opiera się przede wszystkim na tym, że nie mamy żadnego bezpośredniego dowodu na to, jak wyglądał Jezus. Wiemy za to, jak wyglądali w jego epoce ludzie w miejscu, w którym żył. Jako że byli to żydzi mieszkający na Bliskim Wschodzie, to zazwyczaj właśnie mieli ciemniejszą od nas karnację i lekko kręcące się czarne włosy.

pinterest
pinterest

Parę faktów, o których większość katolików nie wie

Warto na końcu jeszcze dodać coś, z czego większość katolików w naszym kraju kompletnie nie zdaje sobie sprawy. Nawet Kościół Katolicki w swoim oficjalnym stanowisku nie twierdzi, że wie jak wyglądał Jezus. Nikt tego tak naprawdę nie wie.

Wizerunek z jakim mamy dzisiaj do czynienia, jest jedynie wizerunkiem przyjętym w średniowieczu. Służył wtedy przede wszystkim temu, że wiernym było łatwiej się modlić do osoby o określonym, ujednoliconym wyglądzie. Zwłaszcza jeśli zdarzyło się im być w nowym, nieznanym kościele, gdzie nie byli pewni czy patrzą na figurę świętego czy może właśnie Jezusa.

pinterest
pinterest

Różne odcienie skóry Jezusa

Z wymienionego wyżej powodu w dziełach sprzed średniowiecza Jezus wygląda często zupełnie inaczej. Czasem np. był portretowany jako muskularny mężczyzna bez brody, bardziej podobny do Herkulesa niż myśliciela, albo chłopięco wyglądający mężczyzna w lokach.

Ciekawostką też jest odcień skóry: tutaj raczej nie ma wątpliwości, że pod tym względem przypominał innych mieszkańców Bliskiego Wschodu - innymi słowy, że miał ciemniejszą karnację niż my. Ale w kościołach na całym świecie nadaje mu się albo taki odcień skóry, jaki ma miejscowa ludność, albo taki, jaki mają misjonarze przybyli zakładać kościół (ma to pomóc w symbolicznym zaznaczeniu, że skoro są do niego podobni, to od niego pochodzą). Z tego powodu nie tylko w Europie, ale i czasem poza nią Jezus ma/może mieć białą skórę (stąd najczęściej wyruszali misjonarze w przeszłych wiekach).

pinterest
pinterest

Jak sobie wyobrażasz Jezusa?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także