Jak wyglądał Jezus? Grupa badaczy odkryła, że zupełnie inaczej, niż większość chrześcijan myśli
Był ciemniejszej karnacji, miał krótszą brodę i krótsze włosy na głowie, które na dodatek lekko się kręciły - tak zdaniem grupy brytyjskich badaczy wyglądał Jezus. Skąd to twierdzenie?
14.04.2022 12:58
Długoletnie badania
Joan Taylor jest profesorem w katedrze początków chrześcijaństwa i judaizmu w King’s College Londynie i od lat zajmuje się m. in. życiem Jezusa. Razem z grupą swoich współpracowników po przebadaniu setek dokumentów, doszła do wniosku, że tak jej zdaniem najprawdopodobniej wyglądał Jezus:
Skąd te twierdzenia?
Prof. Taylor w swoich twierdzeniach opiera się przede wszystkim na tym, że nie mamy żadnego bezpośredniego dowodu na to, jak wyglądał Jezus. Wiemy za to, jak wyglądali w jego epoce ludzie w miejscu, w którym żył. Jako że byli to żydzi mieszkający na Bliskim Wschodzie, to zazwyczaj właśnie mieli ciemniejszą od nas karnację i lekko kręcące się czarne włosy.
Parę faktów, o których większość katolików nie wie
Warto na końcu jeszcze dodać coś, z czego większość katolików w naszym kraju kompletnie nie zdaje sobie sprawy. Nawet Kościół Katolicki w swoim oficjalnym stanowisku nie twierdzi, że wie jak wyglądał Jezus. Nikt tego tak naprawdę nie wie.
Wizerunek z jakim mamy dzisiaj do czynienia, jest jedynie wizerunkiem przyjętym w średniowieczu. Służył wtedy przede wszystkim temu, że wiernym było łatwiej się modlić do osoby o określonym, ujednoliconym wyglądzie. Zwłaszcza jeśli zdarzyło się im być w nowym, nieznanym kościele, gdzie nie byli pewni czy patrzą na figurę świętego czy może właśnie Jezusa.
Różne odcienie skóry Jezusa
Z wymienionego wyżej powodu w dziełach sprzed średniowiecza Jezus wygląda często zupełnie inaczej. Czasem np. był portretowany jako muskularny mężczyzna bez brody, bardziej podobny do Herkulesa niż myśliciela, albo chłopięco wyglądający mężczyzna w lokach.
Ciekawostką też jest odcień skóry: tutaj raczej nie ma wątpliwości, że pod tym względem przypominał innych mieszkańców Bliskiego Wschodu - innymi słowy, że miał ciemniejszą karnację niż my. Ale w kościołach na całym świecie nadaje mu się albo taki odcień skóry, jaki ma miejscowa ludność, albo taki, jaki mają misjonarze przybyli zakładać kościół (ma to pomóc w symbolicznym zaznaczeniu, że skoro są do niego podobni, to od niego pochodzą). Z tego powodu nie tylko w Europie, ale i czasem poza nią Jezus ma/może mieć białą skórę (stąd najczęściej wyruszali misjonarze w przeszłych wiekach).
Jak sobie wyobrażasz Jezusa?