PoradyJak wyhodować gigantyczną monsterę? Zrobisz to bez trudu w domowych warunkach

Jak wyhodować gigantyczną monsterę? Zrobisz to bez trudu w domowych warunkach

Jak wyhodować gigantyczną monsterę? Zrobisz to bez trudu w domowych warunkach

20.07.2022 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Monstery to bardzo dekoracyjne rośliny, które są wyjątkową ozdobą każdego pokoju. One lubią określone stanowiska oraz warunki. Jak wyhodować gigantyczną monsterę? Nie jest to wcale trudne.

Monstera dziurawa jest jedną z najpopularniejszych roślin, które można spotkać w polskich domach. I nic w tym dziwnego, gdyż czaruje swoimi dużymi, błyszczącymi liśćmi. Do Europy przybyła z lasów deszczowych Panamy i Meksyku. Uprawiana w domu może osiągnąć rozmiar nawet 2 metrów. Cechą charakterystyczną jest to, że rośnie dość powoli (w ciągu roku wypuszcza jedynie 3 nowe liście).

Huy Phan/unsplash
Huy Phan/unsplash

Jakie warunki sprzyjają rozwojowi monstery? Podpora

Monstera jest pnączem. I w naturalnych warunkach wspina się po gałęziach i pniach drzew. Dlatego jeśli chcesz, aby w Twoim domu pięła się ku górze, to koniecznie zadbaj o właściwą podporę. Będzie mogła wokół niej owinąć swoje pędy. Po drugie zapewnij jej przestrzeń do rozwoju. Rozrastająca się roślina musi mieć wokół siebie przestrzeń życiową. ;)

Jak dbać o monsterę w domu? Stanowisko i temperatura

Monstera nie lubi pełnego, palącego słońca. Pamiętaj, aby donicę ustawić w miejscu jasny (ale nie wystawionym na bezpośrednią ekspozycję słoneczną) lub lekkim półcieniu. Jeśli dostarczysz monsterze zbyt mało światła, bo w jej liściach przestaną pojawiać się charakterystyczne dziury.

Monstera najlepiej rozwija się w temperaturze 18-23 stopnie Celsjusza. I co istotne: uwielbia wilgoć i źle reaguje na suche powietrze.

Annie Spratt/unsplash
Annie Spratt/unsplash

Jak troszczyć się o monsterę w doniczce? Nawodnienie

Monstera lubi mieć zawsze wilgotną glebę w doniczce. Najlepiej podlewać ją raz w tygodniu. Rób to tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Roślina bardzo źle znosi przelanie. Wówczas jej liście zaczynają żółknąć.

W związku z tym, że monstera pochodzi z rejonów tropikalnych, to nie zapomnij opieką otoczyć jej liści. Spryskuj je obficie dwa razy w tygodniu. Do tego celu idealnie nada się woda destylowana.

Już wiesz jak wyhodować gigantyczną monsterę. Teraz poznaj jej niezwykłą odmianę - monsterę 'Variegata', która wygląda jak królowa śniegu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także