PoradyLajfhakiJak wyhodować własne drzewko cytrynowe w domu? Zrobisz to ze zwykłej pestki

Jak wyhodować własne drzewko cytrynowe w domu? Zrobisz to ze zwykłej pestki

Jak wyhodować własne drzewko cytrynowe w domu? Zrobisz to ze zwykłej pestki

04.05.2023 20:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cytryna jest nie tylko egzotycznym owocem. Posiada w sobie liczne witaminy z grupy A, B i C, które pobudzają nasze enzymy trawienne oraz polepszają odporność. W średniowiecznej Europie uprawiano drzewa cytrynowe na południowych krańcach kontynentu, a my możemy hodować je w domu. Dowiedz się jak zasadzić i dbać o drzewko cytrynowe w domu.

Roślina ta nie jest trudna i wymagająca w uprawie oraz poradzi sobie z nią każdy. Hodowla drzewka zaczyna się od pestek cytryny, które stanowić mogą największe wyzwanie. Dlatego warto zaplanować jej uprawę na wiosnę, dzięki czemu będzie miała najlepsze warunki do rozwoju. Istotnym elementem jest wybór odmiany, co wpłynie na plony, jakie zbierzemy w przyszłości. Postaraj się znaleźć w sklepie cytryny o nazwie Panderosa lub Meyer.

Jak przygotować pestki do hodowli drzewka cytrynowego w domu?

Na początek zakup kilka sztuk dojrzałych cytryn, a następnie wydrąż w nich pestki. Pamiętaj, że im więcej pestek, tym większe są szanse na wykiełkowanie drzewka. Następnie przepłucz pestki wodą, aby pozbyć się miąższu, który na nich pozostał. Teraz zdejmij delikatnie wierzch pestki lub natnij i zanurz. Pozostaw w ciepłej wodzie na noc, a łupka odejdzie sama. Kolejne kroki to: umieszczenie pestek w warstwie ziemi, podlanie i owinięcie folią, na której wierzchu zrób kilka dziurek (nasza roślina musi mieć czym oddychać). Sadzonki odstaw w ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsce oraz zadbaj o stałą wilgoć w doniczce. Na koniec pozostaje tylko czekać na kiełkowanie drzewka cytrynowego.

Obraz

Gotowa sadzonka to szybsze drzewko cytrynowe w domu

Chcąc mieć szybciej własne drzewko cytrynowe w domu, warto zastanowić się nad zakupem gotowej sadzonki, która już owocowała. Najlepszym czasem na hodowlę będzie okres od wiosny do jesieni, a uprawę rozpocznij od ucięcia bocznego, rocznego pędu, który jest zdrewniały i ma długość maksymalnie 20 cm. Następnie usuń dolne liście, a sadzonkę umieść w doniczce i tak samo jak w przypadku pestki nakryj folią oraz umieść w ciepłym miejscu. Kiedy tylko zobaczysz liście wiedz, że twoja sadzonka się przyjęła!

Obraz

Drzewko cytrynowe w domu - jak pielęgnować?

Najważniejsze jest regularne podlewanie drzewka cytrynowego i zraszanie liści. Pamiętaj też o odpowiednich nawozach dla krzewów cytrusowych.

Cytryna jest niezawodna podczas sprzątania. Sprawdź do czego można ją wykorzystać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także