Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? 6 sposobów
Złodzieje są bardzo kreatywni i mają coraz lepsze pomysły i narzędzia, żeby włamać się do domu lub mieszkania. Zobacz, co zrobić, by Twoje domowe zacisze było bezpieczne i nie kusiło przestępców.
Bycie ofiarą włamania z kradzieżą jest traumatycznym przeżyciem. Nie dość, że podczas takiego zdarzenia możemy stracić dziesiątki tysięcy złotych – a czasem o wiele więcej – to jeszcze na szwank narażone jest nasze poczucie bezpieczeństwa. Obie krzywdy są bardzo dotkliwe.
Właśnie dlatego tak istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości przed potencjalnymi złodziejami. Warto przy tym zaznaczyć, że naszymi przeciwnikami nie są nieporadni przestępcy rodem z filmu "Kevin sam w domu", lecz dobrze przygotowani do kryminalnego procederu profesjonaliści, których nie odstrasza nawet przewidziana przez ustawodawcę kara – 10 lat pozbawienia wolności.
Jak zatem zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom przed włamaniem i na wypadek włamania? Jest na to kilka bardziej i mniej znanych patentów. Poznaj najskuteczniejsze z nich, a będziesz mógł spać spokojniej.
1. Ubezpiecz się!
Ubezpieczenie to absolutne must have na naszej liście. Oczywiście złodzieje nie będą świadomi faktu, że masz kapitalną polisę ubezpieczeniową, więc raczej ich to nie powstrzyma. Natomiast jeśli zadbaliśmy o zakup ubezpieczenia i dojdzie do kradzieży z włamaniem, możemy otrzymać pieniądze z tytułu poniesionych strat.
A do stracenia każdy ma bardzo wiele. Elektronika, ubrania, biżuteria, zegarki, gadżety, sprzęt sportowy, gotówka – czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile kosztowności znajduje się w naszych czterech kątach. Ich utrata bardzo mocno obciąża portfel, kiedy przyjdzie do ich odkupienia.
O wszystkie te rzeczy pomoże zadbać właściwie dobrane ubezpieczenie ruchomości domowych, np. PZU Dom. Eksperci największego polskiego ubezpieczyciela mają duże doświadczenie, dzięki któremu doradzą, jak oszacować wartość mienia, biorąc pod uwagę duże zmiany cen w ostatnim czasie i pomogą wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia. Oszacowanie cen przedmiotów, które posiadamy, jest niezbędne, aby można było przywrócić dom lub mieszkanie do stanu sprzed kradzieży, zalania, pożaru czy innego zdarzenia.
2. Postaw na… symulację
Mowa oczywiście o symulatorze obecności w domu. To system, który pod nieobecność domowników poprzez sterowanie oświetleniem, urządzeniami RTV, żaluzjami/roletami i wieloma innymi urządzeniami niejako udaje, że tak naprawdę dom jest pełen ludzi.
To coraz popularniejsze rozwiązanie, które skutecznie odstrasza złodziei przed podjęciem działań. Warto bowiem wiedzieć, że kryminaliści najczęściej włamują się do obiektów, co do których mają pewność, że nikogo nie zastaną.
3. Drzwi antywłamaniowe
Dobre drzwi antywłamaniowe – dodajmy. Poziom zabezpieczenia drzwi przed włamaniem wyraża się w skali RC1-6 (resistance class), w której im wyższa liczba, tym wyższej jakości zabezpieczenia drzwi oferują. Warto przy tym zaznaczyć, że klas RC5 i RC6 nie stosuje się w domach i mieszkaniach prywatnych. Są one zwyczajowo zarezerwowane dla banków, serwerowni, zakładów karnych i innych bardzo dobrze strzeżonych obiektów.
Wybierz drzwi oznaczone klasą RC3-4. Będzie to dobra bariera dla złodziei, która spełni wymogi większości obecnych na rynku ubezpieczycieli. Ochrona tej klasy chroni przed włamaniem przy użyciu prostych narzędzi, a wykorzystanie bardziej skomplikowanych technik zajmie niechcianym gościom dużo czasu – nawet do 10 minut.
4. Zainstaluj alarm
Jak już ustaliliśmy, złodzieje bardzo często biorą na cel nieruchomości podczas nieobecności domowników. W ciszy, bez ryzyka i podejrzanych hałasów. Instalując alarm, nie damy im możliwości "pracy" w tak komfortowych warunkach.
Współczesne systemy alarmowe są niezwykle rozbudowane i dopasowane do potrzeb użytkowników. Są bezprzewodowe, posiadają czujniki ruchu odporne na zwierzęta i wygodne piloty, dzięki którym możemy rozbroić alarm jednym przyciskiem. Nierzadko można nimi sterować z poziomu aplikacji w smartfonie.
5. Relacje sąsiedzkie
Żadna technologia nie zastąpi ludzi, a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, zadbaj o to, by podczas Twojej nieobecności ktoś doglądał domu i pojawił się tam kilka razy. Dobrym pretekstem jest oczywiście podlanie kwiatków, ale nawet jeśli nie jesteś entuzjastą zieleni we wnętrzach, wizyta sąsiada lub kogoś z rodziny to zawsze dobry pomysł.
6. Zabezpiecz okna
Jak łatwo się domyślić, tradycyjne okienne szyby nie są żadnym zabezpieczeniem przed włamaniem. To przeszkoda, z którą wprawny złodziej poradzi sobie szybko i bez większego problemu. Co innego, jeśli będzie musiał zmierzyć się z oknami chronionymi przez zamki a klamkach, rolety antywłamaniowe lub szyby hartowane – zapewniają one zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjne okna.
Okna antywłamaniowe są klasyfikowane według tego samego wzorca, co wspomniane kilka akapitów wcześniej drzwi. Te najbardziej zaawansowane – czyli oznaczone jako RC6 – zabezpieczą okna nawet przed wiertarkami, wyrzynarkami i szlifierkami kątowymi.
Jak widać, strategii antywłamaniowych jest kilka. Najlepiej wykorzystać dwie lub trzy z nich. Im więcej przeszkód postawimy na drodze złodziei do naszej własności, tym większa szansa, że naszą własnością pozostanie.