Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami? Sposoby jakich jeszcze nie znałeś
Skoro już udało Ci się coś wyhodować, to miło by było, gdyby to wylądowało na Twoim stole, a nie w żołądku różnych szkodników. Z tego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć ogród przed ptakami najprostszymi i najtańszymi sposobami, które są skuteczne (a często i odrobinę śmieszne).
03.06.2022 20:23
Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami - proste, sprawdzające się sposoby
Na uchronienie ogródka przed ptactwem jest całe multum sposobów. Wybraliśmy te, które nie obniżą estetyki Twojego ogródka (jak np. siatki czy mało estetyczne trzymanie roślinek w plastikowych butelkach po napojach) i nie będą Cię dużo kosztowały. Oto nasze propozycje:
Kamienie udające owoce
To super pomysł, którego autorem jest anonimowy ogrodnik - autor powyższego zdjęcia. Postanowił on, przed pojawieniem się owoców i warzyw na swoich grządkach, pomalować kilka garści kamieni na czerwono i rozrzucić je po swoim ogrodzie. Ptaki-szkodniki oczywiście jak tylko zauważyły soczyście czerwone "owoce", natychmiast spróbowały je zjeść. Oczywiście przygoda z kamieniami zakończyła się dla nich bardzo przykrym doznaniem. Na dodatek czerwone kamienie sprawiły, że ptaki zapamiętały, że z owocami z tego ogródka jest coś nie tak i od tej pory go omijają.
Plastikowe drapieżniki
Żaden ptak nie jest samobójcą, a większość nie jest na tyle mądra i uważna, by się połapać w tego typu sztuczkach. Często ptaki latające nad głowami nie są w stanie odróżnić plastiku od prawdziwego zwierzęcia. Możesz więc umieścić plastikowe drapieżniki w ogrodzie i wokół niego. Najlepiej się sprawdzą węże i wrony. Często je przestawiaj, tylko sam się ich kiedyś nie wystrasz!
Zraszacze aktywowane ruchem
To jest tak proste, że aż głupiutkie. Zraszacze aktywowane ruchem natychmiastowo przepłoszą wszelkie ptactwo (a dodatkowo i inne ewentualne szkodniki większych rozmiarów). Co więcej, oczywiście nawodnisz w ten sposób także swoje roślinki.
Balony
Sprawdzą się zarówno i te najzwyklejsze, wystarczy, że namalujesz im oczy, jak i te z centrów ogrodniczych, tzw. "balony nastraszacze" (są to zazwyczaj nadmuchiwane balony mylarowe z nadrukowanymi dużymi oczami). Te sklepowe zazwyczaj mają też gdzieś doczepiony element odblaskowy i serpentynowate ogony, które zapewniają dodatkową ochronę.