Balkon i ogródOgródJak zabezpieczyć ogród przed ptakami? Sposoby jakich jeszcze nie znałeś

Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami? Sposoby jakich jeszcze nie znałeś

Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami? Sposoby jakich jeszcze nie znałeś
Manuel

03.06.2022 20:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skoro już udało Ci się coś wyhodować, to miło by było, gdyby to wylądowało na Twoim stole, a nie w żołądku różnych szkodników. Z tego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć ogród przed ptakami najprostszymi i najtańszymi sposobami, które są skuteczne (a często i odrobinę śmieszne).

Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami - proste, sprawdzające się sposoby

Na uchronienie ogródka przed ptactwem jest całe multum sposobów. Wybraliśmy te, które nie obniżą estetyki Twojego ogródka (jak np. siatki czy mało estetyczne trzymanie roślinek w plastikowych butelkach po napojach) i nie będą Cię dużo kosztowały. Oto nasze propozycje:

unsplash
unsplash

Kamienie udające owoce

Farmers' Way/facebook
Farmers' Way/facebook

To super pomysł, którego autorem jest anonimowy ogrodnik - autor powyższego zdjęcia. Postanowił on, przed pojawieniem się owoców i warzyw na swoich grządkach, pomalować kilka garści kamieni na czerwono i rozrzucić je po swoim ogrodzie. Ptaki-szkodniki oczywiście jak tylko zauważyły soczyście czerwone "owoce", natychmiast spróbowały je zjeść. Oczywiście przygoda z kamieniami zakończyła się dla nich bardzo przykrym doznaniem. Na dodatek czerwone kamienie sprawiły, że ptaki zapamiętały, że z owocami z tego ogródka jest coś nie tak i od tej pory go omijają.

Plastikowe drapieżniki

pinterest
pinterest

Żaden ptak nie jest samobójcą, a większość nie jest na tyle mądra i uważna, by się połapać w tego typu sztuczkach. Często ptaki latające nad głowami nie są w stanie odróżnić plastiku od prawdziwego zwierzęcia. Możesz więc umieścić plastikowe drapieżniki w ogrodzie i wokół niego. Najlepiej się sprawdzą węże i wrony. Często je przestawiaj, tylko sam się ich kiedyś nie wystrasz!

Zraszacze aktywowane ruchem

unsplash
unsplash

To jest tak proste, że aż głupiutkie. Zraszacze aktywowane ruchem natychmiastowo przepłoszą wszelkie ptactwo (a dodatkowo i inne ewentualne szkodniki większych rozmiarów). Co więcej, oczywiście nawodnisz w ten sposób także swoje roślinki.

Balony

unsplash
unsplash

Sprawdzą się zarówno i te najzwyklejsze, wystarczy, że namalujesz im oczy, jak i te z centrów ogrodniczych, tzw. "balony nastraszacze" (są to zazwyczaj nadmuchiwane balony mylarowe z nadrukowanymi dużymi oczami). Te sklepowe zazwyczaj mają też gdzieś doczepiony element odblaskowy i serpentynowate ogony, które zapewniają dodatkową ochronę.

unsplash
unsplash
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zabezpieczyć ogród przed ptakami jeszcze innymi sposobami poczytasz o tym m. in. tutaj.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także