PoradyTo najczęstszy błąd popełniany przy zakładaniu dziecku dmuchanych rękawków

To najczęstszy błąd popełniany przy zakładaniu dziecku dmuchanych rękawków

To najczęstszy błąd popełniany przy zakładaniu dziecku dmuchanych rękawków
Manuel
28.07.2022 09:39

Wydawałoby się, że każdy wie, jak zakładać dmuchane rękawki dziecku. A jednak większość rodziców robi to nieprawidłowo, być może robiąc przy tym nieświadomie krzywdę swojemu dziecku.

Twój maluch płacze, a Ty nie wiesz dlaczego

Jeśli na basenie zdarza się, ze Twoje dziecko płacze, gdy mu ubierasz rękawki, to prawdopodobnie ma do tego dobry powód. Wielu rodziców niestety najpierw nadmuchuje rękawki, a potem dopiero ubiera je dziecku. Taka kolejność na pierwszy rzut oka wydaje się logiczna. I mało komu przychodzi do głowy, że jest nieprawidłowa i że być może czyni krzywdę swojemu dziecku. W jaki sposób? Materiał, z którego zrobione są rękawki zazwyczaj nie jest szczególnie przyjazny dla skóry. Bardzo łatwo w jego przypadku o podrażnienia. Zwłaszcza u małych dzieci, u których skóra jest delikatna. Innymi słowy zakładając nadmuchane już rękawki swojemu dziecku prawdopodobnie obcierasz jego skórę i możesz doprowadzić do mniejszych lub większych jej podrażnień.

Jak zakładać dmuchane rękawki dziecku?

Prawidłowy sposób zakładania dmuchanych rękawków u małych dzieci jest tylko jeden. Najpierw zakładamy je dziecku, a potem dopiero je wypełniamy powietrzem. Z pewnością jest to odrobinę mniej wygodne, zwłaszcza gdy nasze dziecko zalicza się do "małych urwisów", które często kręcą się niespokojnie przy tego typu czynnościach. Ale tylko w ten sposób masz pewność, że rękawki nie podrażnią skóry dziecka.

freepik
freepik

Złe nawyki?

Część ekspertów zwraca też uwagę, że nadmuchiwane rękawki uczą dzieci nieprawidłowej pionowej pozycji w wodzie, zamiast poprawnej (czyli "poziomej") postawy pływackiej. Należy także pamiętać, że opaski nie są niezawodnymi urządzeniami ratunkowymi. Mogą one dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa, zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Pamiętaj, że żadne urządzenia do pływania nie zastąpią dziecku nadzoru rodziców lub opiekunów.

Na koniec warto również zwrócić uwagę na problemy z pływakami dla niemowląt, jakie się ostatnio pojawiły w związku z kilkoma tragicznymi wypadkami w USA. Sytuacje te miały miejsce zawsze, gdy dzieci były "przez chwilę" pozostawione bez nadzoru przez to, że zabezpieczenie dziecka pływakiem wytworzyło u rodziców złudne i fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także