Woda z kranu ma tyle kamienia, że niszczy sprzęty. Można zmiękczyć ją domowym sposobem
Twarda woda w domu to nie lada utrapienie – sprawia kłopot przy myciu naczyń, a nawet i włosów, ponieważ nie każdy szampon dobrze się pieni w takich warunkach. Nie jest też najlepsza do podlewania kwiatów. Oczywiście nie mówiąc już o tym, że pralka i czajnik dużo szybciej ulegają przez nią zakamienieniu. Nie musisz się jednak z tym godzić – możesz mieć wpływ na twardość wody, którą użytkujesz.
Choć obalono już mit mówiący o tym, że spożywanie twardej wody przyczynia się do powstawania kamieni w organizmie (badacze mówią wprost, że to kwestia spowolnionego metabolizmu człowieka), to jednak ma ona na nas inny szkodliwy wpływ. Pielęgnacja twarzy z użyciem takiej wody skutkuje podrażnieniami, a codzienna kąpiel w niej – przesuszoną skórą. Gołym okiem widać również to, że myjemy włosy w twardej wodzie – są suche, łamliwe i pozbawione blasku. A przecież wcale nie musi tak być! Są pewne domowe sposoby na to, jak obniżyć twardość wody – to Ci się bardzo opłaci!
Dlaczego warto zmiękczyć twardą wodę?
Jeśli się z tym nie uporasz, narazisz na uszkodzenia również swoje urządzenia – pralka, zmywarka, czajnik, a nawet i krany, szybko pokryją się kamiennym nalotem.
Nie licz też przy takiej wodzie na to, że będziesz mógł cieszyć się dobrą kondycją storczyków, wrzosów, hortensji, magnolii i innych roślin, które wymagają gruntu o niskim pH.
Jeśli nie wiesz, jaka jest twardość wody w Twoim domu, uzyskasz taką informację u dostawcy lub sprawdzisz to za pomocą specjalnych testerów.
Jak zmiękczyć wodę w całym domu?
Jeśli chcesz to zrobić w profesjonalny sposób, należy zamontować któreś z podanych rozwiązań:
- filtry narurowe lub te, które montuje się bezpośrednio na wężach doprowadzających wodę do danego urządzenia;
- stacje do zmiękczania wody (których koszt oscyluje wokół kilku tysięcy złotych);
- magnetyzery (których raczej nie polecają naukowcy);
- filtry odwróconej osmozy (te zaś są tak dokładne, że nie przepuszczają nawet tych mikroskładników wody, które są nam potrzebne – konieczne jest też więc zamontowanie specjalnych mineralizatorów).
Domowe sposoby na twardą wodę:
- Nalej wody do naczynia i odstaw ją na około 24 godziny – kamienne drobinki osadzą się na dnie.
- Przegotuj ją, a wtedy wytrącą się z niej te minerały, które finalnie tworzą kamień.
- Zakwaś ją, dodając odrobinę soku z cytryny. Kwasy wytrącą niepożądane minerały.
- Jeśli chcesz użyć wody z kranu do podlewania roślin, nalej ją do wiaderka i odstaw na chwilę, wcześniej jednak zanurz w niej muślinowy woreczek z torfem w środku.
- Chcąc wziąć kąpiel w twardej wodzie, dolej do niej trochę mleka – to złagodzi jej wysuszające działanie.