Jak zmienić kolor hortensji? Które odmiany najszybciej zmieniają wygląda
Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej? Niewiele osób wie, że jest to możliwe. Hortensje to jedne z najpiękniejszych ozdobnych kwiatów, o ogromnych, ciężkich, soczystych i kolorowych kwiatostanach. W niniejszym poradniku opowiem Ci, jak zmienić ich kolor i który gatunek się do tego najbardziej nadaje.
Hortensja ogrodowa
Najpopularniejsza i najbardziej znana. Ma charakterystyczne kwiaty obrastające w kulkę lub płaską elipsę. Dorasta do 1-1,5 metra i jest niestety wrażliwa na przymrozki. Najczęściej to właśnie na niej eksperymentuje się ze zmianą koloru, idealnie się do tego nadaje.
Hortensja bukietowa
Coraz bardziej popularna. Jej kwiaty przyjmują charakterystyczny kształt stożka. Jest nieco wyższa od ogrodowej - dorasta do 2 metrów. Jej przewagą nad poprzedniczką jest to, że jest mrozoodporna. Niestety nie nadaje się równie dobrze do próby zmienienia jej koloru.
Hortensja krzewiasta
Babij
/Flickr[/caption]
Jest w naszym kraju jeszcze swego rodzaju nowalijką. Jej kwiaty są kuliste, ale inaczej niż w przypadku poprzedniczek uprawia się ją głównie dla ślicznie się prezentującego listowia, które przybiera kształty ostrowacie zakończonych serc. Dorasta do aż 2-3 metrów i jest odporna na przymrozki. Ale nie słyszałam jeszcze, by ktoś na niej eksperymentował ze zmianą koloru.
Hortensja dębolistna
Tę odmianę przytaczam raczej jako ciekawostkę. Jest u nas praktycznie nie znana, za to bardzo popularna za Wielką Wodą, w USA. Ma bardzo obfite kwiaty, rosnące w wiechach. Do tego jej pędy przyozdobione są liśćmi przypominającymi w kształcie liście dębu. Na żywo wygląda naprawdę imponująco. Dorasta do 3 metrów i także jest mrozoodporna. Nie trafiłam jeszcze na wzmiankę o eksperymentowaniu ze zmianą koloru jej kwiatów.
Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej?
Hortensja ogrodowa to istny kameleon. Co może wiele osób zaskoczyć barwa jej kwiatów zależy wyłącznie od gleby, a dokładniej od jej kwasowości. Generalnie rzecz biorąc odmiana ta rośnie i kwitnie na glebach żyznych, próchniczych i niezbyt ciężkich o kwaśnym odczynie (pH od 4,5 do 5,5). Najczęściej kwiatostany są różowe lub niebieskie, choć zdarzają się i inne odcienie.
Czym kwaśniejsze podłoże tym większe prawdopodobieństwo, że hortensje zakwitną na niebiesko. Najłatwiej je uzyskać nawożąc siarczanem amonu lub potasu. Jeśli natomiast podłoże będzie mocno zasadowe, to kwiaty wybarwią na czerwono - aby to osiągnąć sięgnij po nawozy bogate w wapń lub magnez.
Pamiętaj, że bardzo ważne jest byś uważał, by nie przesadzić z nawożeniem i zmianą pH gleby, bo możesz doprowadzić do żółknięcia, zasychania i opadania liści. Jeśli w trakcie zmiany barwy pojawi się problem z chlorozą, najskuteczniej zaradzisz mu dodając do gleby kwaśnego torfu. Możesz także wspomóc proces zmiany zabarwienia hortensji i ogólny rozwój rośliny ściółkując ziemię kompostem korowym lub torfem wysokim.
Przeczytaj też nasz artykuł: Jak wyhodować białe hortensje? Co zrobić by nie zmieniły koloru?