PoradyTak łatwo zmyjesz niezmywalny marker z praktycznie każdej powierzchni

Tak łatwo zmyjesz niezmywalny marker z praktycznie każdej powierzchni

Jak zmyć marker niezmywalny fot. freepik
Jak zmyć marker niezmywalny fot. freepik
Manuel

09.01.2023 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak zmyć marker niezmywalny z różnych powierzchni? Jest na to co najmniej kilka dobrych i skutecznych sposobów. Zależnie od powierzchni i starości zabrudzenia dobry wynik nie zawsze jest gwarantowany, ale jeśli alternatywą jest zniszczony przedmiot, to zdecydowanie warto spróbować.

Jak zmyć marker niezmywalny z różnych powierzchni w domu?

Oto najbardziej skuteczne sposoby, które nie wymagają dużego nakładu pracy i czasu.

Marker suchościeralny

Marker suchościeralny może być użyty do usuwania plam po markerze permanentnym z niektórych powierzchni, takich jak tablice lub szkło. Wystarczy użyć go na zabrudzeniu po markerze permanentnym, a następnie wytrzeć pozostałość gumką do ścierania lub ściereczką. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy dobrze wypełnić marker i pozostawić go do wyschnięcia na krótki czas.

Jak zmyć marker niezmywalny, fot. freepik
Jak zmyć marker niezmywalny, fot. freepik

Użyj alkoholu

Alkohol izopropylowy, to rozpuszczalnik, który działa naprawdę dobrze w usuwaniu permanentnego markera. Bądź jednak ostrożny, alkohol jest lotny (szybko wysycha i uwalnia niebezpieczne związki do powietrza), więc otwórz okno lub dwa. Jeśli nie masz alkoholu izopropylowego, a inne metody nie są dostępne, możesz użyć wysokoprocentowego napoju alkoholowego, takiego jak wódka. Zastosuj alkohol do czystego wacika/wacika, lub szmatki, lub małego ręcznika, i przy ich użyciu pocieraj zabrudzone miejsce po markerze. Nie musisz zmywać alkoholu izopropylowego wodą, ponieważ wysycha on sam. Pozostałość po wódce lepiej jednak przemyć, gdyż często znajdują się w niej jakieś dodatki.

Użyj pasty do zębów zmieszanej z sodą oczyszczoną

Wymieszaj jedną część sody oczyszczonej z jedną częścią pasty do zębów w małym kubku. Zastosuj tę mieszaninę bezpośrednio do plamy markera i pozwól mieszaninie usiąść na chwilę na zabrudzeniu. Następnie użyj czystego, lekko zwilżonego płótna zacznij trzeć plamę używając przy tym kolistych ruchów. To może wymagać nieco wysiłku, ale plama powinna zejść. Na koniec użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć wszelkie dodatkowe pozostałości. Powtórz od początku cały zabieg w razie potrzeby. Ta metoda działa to szczególnie dobrze w przypadku usuwania permanentnego markera z drewna. Możesz też zamiast przygotowywać mieszankę, spróbować użyć pasty do zębów, która zawiera już sodę oczyszczoną. Unikaj jednak żelowych past do zębów, ponieważ nie będą one działać.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także