PoradySprzątanieJak zmyć plamę z czerwonego wina? Domowe sposoby

Jak zmyć plamę z czerwonego wina? Domowe sposoby

Jak zmyć plamę z czerwonego wina? Domowe sposoby
Katarzyna
25.06.2020 16:00, aktualizacja: 25.06.2020 18:31

W zależności od wyboru wino jest trunkiem idealnym do serów, mięs czy deserów. Bardzo często jest to element niezbędny do wieczornego relaksu czy romantycznej kolacji. Niestety dobry nastrój może zostać szybko przerwany, gdy tylko czerwone wino zostanie rozlane. Nie ma nic straszniejszego niż plamy z czerwonego wina. Ale czy naprawdę ich usunięcie jest tak trudne? Oto skuteczne sposoby jak zmyć plamę z czerwonego wina!

Jak usunąć plamę z czerwonego wina - sposób 1

Obraz

[/caption]

Jeśli tylko masz możliwość pozbądź się poplamionego ubrania i namocz je w letniej wodzie. Szorowanie plamy tylko ją powiększy i sprawi, że będzie ona trudniejsza do zmycia. Po namoczeniu materiału dodaj na plamę odrobinę sody oczyszczonej oraz sól i pozostaw na co najmniej 12 godzin. Po tym czasie zeskrob miksturę i namocz ubranie w czystej wodzie. Teraz weź kawałek czystej szmatki lub ręcznika i namocz go, a następnie namaczaj delikatnie plamę. Powtarzaj czynność aż plama zniknie.

Jak usunąć plamę z czerwonego wina - sposób 2

Obraz

[/caption]

Plamy z czerwonego wina możesz usunąć używając... białego odpowiednika tego trunku! Na początku namocz zabrudzony materiał w niewielkiej ilości jasnego wina lub szampanie i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie wypierz ubranie jak zwykle.

Jak usunąć plamę z czerwonego wina - sposób 3

Obraz

[/caption]

Ślady po winie możesz usunąć również używając mąkę ziemniaczaną i sok z cytryny. Nałóż na plamę trochę mąki, a następnie pokrop całość sokiem z cytryny. Ostrożnie zapierz i odłóż na kilka minut, a następnie wypłucz ubranie i wypierz.

Jak usunąć plamę z czerwonego wina - sposób 4

Obraz

[/caption]

Najpopularniejszą metodą na pozbycie się plam z czerwonego wina jest oczywiście posypanie jej dużą ilością soli, która wchłonie wilgoć i barwnik z wina. Po kilkunastu minutach warto porządnie przepłukać materiał, a następnie wyprać w pralce.

Jak usunąć plamę z czerwonego wina - sposób 5

instagram.com/karodos.pl
instagram.com/karodos.pl

Możesz także spróbować usunąć plamę z czerwonego wina, używając wody utlenionej 2%. Tutaj jednak należy zachować ostrożność - jeśli plama jest na kolorowym materiale, woda utleniona może ją odbarwić. W tym przypadku należy rozcieńczyć wodę utlenioną zwykłą wodą i nie pocierać jej zbyt mocno.

Jak usunąć stare plamy po czerwonym winie?

Znacznie trudniej jest sobie poradzić z plamami, które już zaschły. Trudniej nie oznacza jednak, że nie jest to możliwe. Jeśli czerwone wino zostało rozlane na białej tkaninie możesz namoczyć ją w roztworze spirytusu, wodzie utlenionej lub wodzie sodowej. Po namoczeniu wypierz materiał w proszku z odrobiną wybielacza.

Z kolorowej tkaniny plamy z wina możesz wywabić polewając je gorącym mlekiem. Po wykonaniu tej czynności należy wyprać ubranie. Bezpiecznym sposobem jest również naniesienie dużej ilości pianki do golenia na plamę. Po około 20 - 30 minutach umieść tkaninę w pralce i pierz jak zwykle.

Jak wywabić plamę z czerwonego wina z dywanu?

Obraz

[/caption]

Jasny dywan i czerwone wino nie idą ze sobą w parze. Na szczęście możesz usunąć zabrudzenia używając soli kuchennej. Nałóż sól na plamę i odczekaj dłuższą chwilę. Następnie odkurz zabrudzone miejsce. Sól absorbuję wilgoć i powinna poradzić sobie z wywabieniem plamy. Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz, tym masz większe szanse na całkowite usunięcie plamy!

Czy kiedyś wylało Ci się czerwone wino? Jak poradziłeś sobie z plamami?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także