PoradyJak zrobić domowe kostki do toalety? Naturalny przepis oszczędzi Ci setki złotych

Jak zrobić domowe kostki do toalety? Naturalny przepis oszczędzi Ci setki złotych

Naturalne kostki do toalety Fot. freepik / Genialne
Naturalne kostki do toalety Fot. freepik / Genialne
Katarzyna
13.09.2022 11:53

Jeśli chcesz zadbać o czystość i higienę łazienki z pewnością sięgasz po dostępne w sklepach środki czystości. Niestety te detergenty nie zawsze są skuteczne, a dodatkowo są szkodliwe dla środowiska (tylko popatrz na ich skład, który został podany na plastikowej butelce). Dlatego dobrze jest postawić na alternatywne środki i samodzielnie wykonać naturalne detergenty. Jak zrobić naturalne kostki do toalety?

Poniższy przepis jest bardzo prosty i wystarczy kilka składników, które z pewnością masz w swoim domu. Uzyskane kapsułki należy wrzucić do toalety. Po kilku minutach zaczynają buzować. Pozostaw musujące kostki na kilka minut w muszli klozetowej, a następnie przemyj toaletę szczotką.

Jak zrobić naturalne kostki do toalety?

Do miski wsyp 1 szklankę sody kalcynowanej.  To tak zwana soda piorąca. Ma silniejsze właściwości czyszczące niż zwykła soda oczyszczona, ale ta soda nie nadaje się do spożycia, ma odczyn pH 11. Podczas jej stosowania zaleca się używania rękawiczek. A przechowywać ją trzeba w szczelnym pojemniku, gdyż chłonie wilgoć. Jednak do prania i jako środek czyszczący jest o wiele skuteczniejsza, niż soda oczyszczona spożywcza.

Jak zrobić sodę kalcynowaną z sody oczyszczonej?

Jeśli nie posiadasz sody kalcynowanej, zrób ją z sody oczyszczonej! W tym przypadku konieczne jest jej podgrzanie w piekarniku. Rozsyp sodę na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia i ustaw piekarnik na 200 stopni . Piecz przez 30 minut od czasu do czasu mieszając.

facebook.com
facebook.com

Do sody dodaj 1/4 szklanki kwasku cytrynowego

facebook.com
facebook.com

Dodaj 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń

Płyn sprawi, że cząsteczki sody oraz kwasku cytrynowego skleją się. Wymieszaj całość ręką - pamiętaj, że soda wciąż może być ciepła, dlatego odczekaj chwilę lub załóż rękawiczki.

facebook.com
facebook.com

Formowanie kostek

Po wymieszaniu masy, przełóż ją do foremki na lód. Pamiętaj, żeby nakładać mniej produktu do oddzielnych przegródek, ponieważ kapsułki mogą trochę "urosnąć".

facebook.com
facebook.com

Odstaw całość na minimum 4-5 godzin

Po tym czasie wyciągnij kostki z foremki i przełóż do szczelnie zamykanego pojemnika.

facebook.com
facebook.com

Zacznij je używać

Teraz wystarczy umieścić jedną kapsułkę w toalecie. Kostki zaczynają musować i czyścić toaletę. Pozostaw kapsułkę na około 10 minut w muszli klozetowej, a następnie wyszoruj dokładnie toaletę za pomocą szczotki.

facebook.com
facebook.com

Musujące kostki do toalety - dlaczego warto je stosować?

Naturalne kostki do toalety są nieszkodliwe dla środowiska, dodatkowo poprzez zastosowanie sody oczyszczonej (kalcynowej) mają one właściwości piorące i czyszczące. Samodzielnie zrobione kostki do toalety z sody oczyszczonej, są także znacznie tańsze niż detergenty kupowane w sklepach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także