DIYJak zrobić mydło? Samodzielnie wykonasz je z naturalnych składników

Jak zrobić mydło? Samodzielnie wykonasz je z naturalnych składników

Jak zrobić mydło? Samodzielnie wykonasz je z naturalnych składników
Katarzyna
11.03.2020 13:55, aktualizacja: 11.03.2020 16:34

Jak zrobić mydło? Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiałeś? Gdy w sklepach pojawia się coraz więcej produktów z nieznanym składem, a ilość chemicznych substancji przeraża, można zakasać rękawy i samodzielnie zrobić domowej roboty mydło!

Dlaczego warto zrobić domowe mydło?

freepik.com
freepik.com

Nie tylko zadbasz o domowy budżet, ale przede wszystkim o zdrowie swoich najbliższych. Przekonasz się wtedy, że mydła naturalne zakupione w sklepie są dobre, ale nie ma niczego lepszego od samodzielnej produkcji. Dodatkowo, to Ty decydujesz o jego wielkości, wyglądzie i kształcie oraz kompozycji zapachowej. W dodatku masz pełną kontrolę nad tym, co się w nim znajdzie, zaś znajomi odwiedzający Twój dom będą zachwyceni tym prostym, ale niezwykle uroczym i praktycznym patentem!

Jak zrobić mydło?

W ostatnim czasie prawdziwym hitem w pielęgnacji ciała jest stawianie na kosmetyki całkowicie naturalne. Nie tylko nie zawierają one w swoim składzie niczego, co mogłoby podrażnić bądź uczulić skórę, ale przede wszystkim wykorzystują potęgę natury, dostarczając naszej skórze wszystkich wartościowych składników w całkowicie naturalnej formie. Tworzenie naturalnego mydła nie jest trudne, pod warunkiem jednak że znamy podstawy chemii i rozumiemy kolejno zachodzące procesy.

Jak zrobić mydło - ważne informacje!

Obraz

Najważniejsze to się nie zrażać – robienie mydła po raz pierwszy może wydawać się trudne, ale to tylko pozory. Dzięki tej poradzie dowiesz się, że to nie jest wcale takie ciężkie do zrobienia, a domowe mydła staną się wręcz Twoim hobby. Pamiętaj, że w końcu chodzi o Twoje zdrowie, a domowe i naturalne mydła skutecznie dbają o kondycję Twojej skóry.

Jak zrobić mydło - potrzebne składniki

Do samodzielnego wykonania mydła potrzebujesz:

- 200 gramów oleju palmowego,

- 100 gramów oleju rzepakowego,

- 100 gramów oleju słonecznikowego,

- 100 gramów oliwy,

- 50 gramów olejku rycynowego,

- 184 wody destylowanej,

- 69 gramów wodorotlenku sodowego.

Dodatkowo przygotuj termometr, słoiki, duży garnek, rękawiczki i okulary ochronne.

Krok 1:

youtube.com
youtube.com

Na samym początku roztop twardy olej palmowy. W tym samym czasie odmierz odpowiednią ilość wodorotlenku sodowego oraz wody. Umieść wszystko w osobnych naczyniach.

Krok 2:

youtube.com
youtube.com

Do dużego garnka, w którym rozpuszczałeś olej palmowy dodaj, olej słonecznikowy, olej rzepakowy, oliwę z oliwek i olejek rycynowy. Zamieszaj całość, a następnie sprawdź temperaturę. Jeśli jest ona za wysoka, zbij ją do około 50 - 60 stopni.

Krok 3:

youtube.com
youtube.com

Do odmierzonej ilości wody, ostrożnie dodawaj wodorotlenek sodowy. Po wsypaniu delikatnie wymieszaj. Zacznie się reakcja - zobaczysz, że płyn zaczyna się robić mętny. Przy tej czynności musisz bardzo uważać, ponieważ substancja jest żrąca. Nie wdychaj jej i pamiętaj o ochronie w postaci rękawiczek.

Krok 4:

youtube.com
youtube.com

Roztwór powinien być klarowny, a jego temperatura znacznie wzrośnie. Sprawdź temperaturę, jeśli jest ona za wysoka, napełnij zlew zimną wodą i schłódź roztwór do temperatury 50-60 stopni.

Krok 5:

youtube.com
youtube.com

Ostrożnie wlej roztwór do olejów. Zrób to powoli i delikatnie, ponieważ przy tej czynności możesz się ochlapać. Warto założyć ubranie z długim rękawem i pamiętać o rękawiczkach.

Krok 6:

youtube.com
youtube.com

Mieszaj przez około 20 - 30 minut. Możesz to robić łyżką lub mikserem. Mieszaj aż uzyskasz konsystencję gęstego budyniu.

Krok 7:

youtube.com
youtube.com

W woreczkach strunowych możesz rozpuścić pigment w oleju. Następnie dodaj do niego część budyniowatej substancji. Zamknij woreczek i wymieszaj całość.

Krok 8:

Pozostałą część mydła przelej do naczynia np. foremki po margarynie.

youtube.com
youtube.com

Krok 9:

Jeśli zdecydowałaś się na dodanie barwników, zrób niewielki otwór w roku strunowym i przelej delikatnie zawartość woreczka tworząc różne wzory.

youtube.com
youtube.com

Krok 10:

youtube.com
youtube.com

Szczenie zawiń folią, tak aby przyszłe mydło oddzielić od powietrza.

Krok 11:

youtube.com
youtube.com

Odstaw mydło w cieple miejsce. Przykryj dodatkowo koc. Po 24 - 48 godzinach możesz rozciąć opakowanie lub wyciągnąć z sylikonowej formie. Przy tej czynności warto użyć rękawic. Dużym, ostrym nożem podziel mydło na kawałki. Odstaw na pergamin na 3 - 4 tygodnie. W tym czasie mydło jeszcze nie nadaje się do użycia! Po okresie 3 - 4 tygodni, sprawdź mydło papierkiem lakmusowym, aby mieć pewność, że Twój produkt jest gotowy do użycia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także