Jak zrobić wianek na Noc Kupały? Sekretny składnik przyciąga miłość
21.06.2022 11:11, aktual.: 21.06.2022 11:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak zrobić wianek z kwiatów? Dziś (21 czerwca) Noc Świętojańska, jedna z najbardziej magicznych w całym roku. To ona zaczyna astronomiczne lato i jest najkrótsza w roku. Jedną z tradycji jest
Jak zrobić wianek na Noc Świętojańską?
Co jest potrzebne do zrobienia wianka na głowę? Zobacz jak zapleść wianek krok po kroku. Bez użycia drutu i sznurka. Wszystko co potrzebujesz to kwiaty i trawa. Jest to dziecinnie proste. Wystarczy nauczyć się jednego sposobu zaplatania i powtarzać go, dokładając kolejne kwiatki. Na początek wybież dwa kwiaty o długiej łodydze, będą one podstawą wianka. Następnie skrzyżuj je i jedną łodygą opleć główkę drugiego kwiata.
Następnie złącz łodygi i od boku dołóż kolejny kwiatek. Jego łodygę zapleć o kwiat obok, tym samym ruchem co za pierwszym razem.
Zaplataj aż powstanie zaplatanka z kwiatów o długości średnicy głowy. Na koniec złącz oba końce, tworząc okrągły wianek. Zwiąż całość długim liściem trawy.
Z jakich kwiatów upleść wianek?
Kwiaty użyte do zaplatania wianka powinny być trwałe i odporne na brak wody. Najlepiej sprawdzi się margerytka, lawenda, stokrotka, gipsówka, polne kwiaty o mocnej budowie, drobne goździki. Nie musisz wydawać fortuny w kwiaciarni. W Noc Świętojańską według tradycji zaplatano wianki z polnych kwiatów, które były dostępne pod ręką.
Jak puszczać wianki na wodzie w Noc Świętojańską?
Według tradycji Noc Świętojańska, inaczej zwana Sobótka, była świętem zakochanych. Młode dziewczęta zaplatały wianki, które później rzucały w nurt wody. Miały być symbolem ich niespełnionych uczuć, które miały się pozbywać. Ich wianki miały zostać wyłowione przez kawalera, którego pokochają. Jeśli jednak wianek, któreś z nich nie zostanie wyłowiony, to czeka ją rok bez miłości.
Groźba nie dotyczy tylko panien. Jeśli kawaler tej nocy nie wyłowi żadnego wianka, jego również czeka 12 miesięcy bez miłości!
Największą tragedią jednak było zatonięcie wianka, lub zaplątanie się go w wodne rośliny. Mogło to zwiastować nieszczęście w życiu miłosnym, wybranie złego partnera, a nawet staropanieństwo.
Sekretnym składnikiem, który zawsze dodawali do wianków był symbol ognia. Kobiety dodawały do niego wosk, świece lub korę (służyła do rozpalania). Dziś wiele osób zapomina o dodaniu go do swoich wianków. Czy magiczne działanie jest wtedy słabsze?
Noc Świętojańska - legendy i historia
Czy Noc Kupały i noc świętojańska to ten sam obrzęd? Nie do końca, ale mają wiele wspólnego. Noc Kupały przypada pomiędzy 21 a 22 czerwca. Odbywa się podczas przesilenia letniego. Poganie wierzyli, że to podczas niej złe moce próbują atakować człowieka. Rozpalane ogniska miały odstraszyć demony, czarownice i złe moce. Noc Świętojańska to natomiast 23 a 24 czerwca. To święto powstało na gruncie pogańskiej Nocy Kupały i było wymyślone przez kościół chrześcijański, który nie mógł przekonać ludzi do zaprzestania obrzędów.
Dziś Noc Świętojańska swoimi tradycjami powraca do pogańskich korzeni. Polacy obchodzą je w formie zabaw i pikników organizowanych na wsiach i miastach. Często łączone są z koncertami i wydarzeniami kulturalnymi. Puszczanie wianków, tańczenie przy ognisku i oczyszczająca "sobótkowa" kąpiel to zwyczaje, które zostały z nami do dziś.