Porady4 proste triki na zwiększenie przyczepności opon. Jeżdżenie zimą będzie bezpieczniejsze

4 proste triki na zwiększenie przyczepności opon. Jeżdżenie zimą będzie bezpieczniejsze

4 proste triki na zwiększenie przyczepności opon. Jeżdżenie zimą będzie bezpieczniejsze
Manuel
22.12.2022 14:06, aktualizacja: 22.12.2022 17:08

Czy to oblodzona czy zaśnieżona droga, albo błoto pośniegowe, a czasem rażące w oczy słońce - zimowa jazda może być wyzwaniem. Dlatego warto maksymalnie poprawić przyczepność opon zimą. Pokażemy Ci dziś jak to można zrobić.

Tak poprawisz przyczepność opon zimą

Kilka prostych sztuczek może pomóc poprawić przyczepność opon i zdolność do reagowania na wydarzenia na drodze w trudnych warunkach zimowych.

#1 W przypadku pojazdów z tylnymi kołami, dodaj obciążenie do tyłu

Możesz pomóc pojazdowi z silnikiem przednim i tylnymi kołami zyskać przyczepność w śliskich, a nawet mocno błotnistych warunkach, dodając ciężar do tyłu pojazdu. W ten sposób zwiększasz ciężar na osi, która zapewnia moc. W większości samochodów oznacza zwykle to załadowanie bagażnika. Można użyć worków z piaskiem, a nawet worków z ziemią. Generalnie czegokolwiek co "trochę" waży.

#2 Zaopatrz się w parę skarpetek do opon

To nie są skarpetki jak te, które babcia szyje dla Ciebie każdej zimy. Tego rodzaju skarpety są przeznaczone dla Twojego pojazdu. Skarpety na opony, zwane również skarpetami śniegowymi, są podobne do łańcuchów śniegowych, ponieważ okalają bezpośrednio oponę i pomagają zwiększyć przyczepność w warunkach zimowych. Jednak skarpety do opon są wykonane w całości z tkaniny, stąd ich nazwa. Włókna są ułożone w taki sposób, że śnieg i lód przywierają do nich podczas jazdy, dzięki czemu opony są bardziej przyczepne niż w innym przypadku. Instalacja jest prosta, ale wymaga trochę wysiłku.

przyczepność opon, fot. freepik
przyczepność opon, fot. freepik

#3 Kup parę łańcuchów śniegowych

Podobnie jak skarpety na opony, łańcuchy śniegowe pomagają kierowcom zachować kontrolę na śliskiej nawierzchni, zapewniając większą przyczepność. Upewnij się, że kupiłeś odpowiedni rozmiar, pasujący do Twoich opon i pojazdu, i dokładnie przeczytaj instrukcję montażu.

W pojazdach z napędem na tylne koła łańcuchy śniegowe zakładane są na tylne opony. W pojazdach z napędem na przednie koła zakłada się je na przednie opony, a w pojazdach z napędem na cztery koła lub wszystkie koła - na wszystkie cztery opony. Najlepiej przećwicz instalację łańcuchów w domu, zanim będziesz ich potrzebować. Dzięki temu ich instalacja będzie łatwiejsza i mniej stresująca, gdy będzie to naprawdę ważne. Jeśli masz już opony śniegowe, łańcuchy mogą być zbędne. Jest kwestią preferencji i warunków na drodze, to co się lepiej w tym przypadku sprawdza.

#4 Jeździj po śladach utworzonych przez inne pojazdy

Nie musisz się tak bardzo martwić o manewrowanie swoim pojazdem przez gęsty śnieg, jeśli ktoś inny już wyczyścił dla Ciebie ścieżkę. Jeśli poruszasz się po ulicach, po których już jeżdżono, trzymaj się śladów innych pojazdów. Pamiętaj, że mocno ubity śnieg nadal może być śliski, więc dostosuj prędkość do panujących warunków. To sztuczka stara jak świat, ale zawsze się sprawdza.

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także