Nie każdy chroni tak samo! To musisz wiedzieć, zanim wybierzesz krem z filtrem
To, że przed wyjściem na słońce należy użyć kremu z filtrem, nie budzi większych wątpliwości. Schody zaczynają się, kiedy stajemy przed półką wypełnioną najróżniejszymi preparatami mającymi chronić naszą skórę. Jaki filtr do opalania wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.
07.06.2023 18:32
Wybór odpowiedniego kremu do opalania to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Dostępne na rynku preparaty mają różną moc, a także różne właściwości. Każdy z nich ma też swoje wady. Naturalne zamienniki kremów do opalania to kolejna opcja, którą warto rozważyć. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy dla swojej skóry filtr do opalania.
Dlaczego należy stosować filtry do opalania?
Najbardziej narażone na negatywny wpływ promieniowania słonecznego są osoby z jasną karnacją, ale nadmierne opalanie tak naprawdę nie służy nikomu. Pogarsza bowiem kondycję naszej skóry. Długa ekspozycja na jego promieniowanie może spowodować oparzenia i nieestetyczne przebarwienia. Częste opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia sprawia, że w skórze szybciej zachodzą procesy starzenia. Staje się mniej jędrna, a nawet pomarszczona. Najpoważniejszą konsekwencją braku ochrony przeciwsłonecznej może być zachorowanie na raka skóry. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć, jaki filtr do opalania wybrać i jak go używać.
Jaki filtr wybrać do opalania?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny, ma inną karnację i strukturę skóry, a w związku z tym inne potrzeby. Wybierając filtr, musisz kierować się tym, co będzie najlepsze indywidualnie dla ciebie. Wyróżniamy dwa typy filtrów, które mają różne właściwości i sposoby działania.
- Filtry mineralne zwykle opierają się na dwutlenku cynku, dwutlenku tytanu lub ich mieszance. Tworzą na skórze warstwę ochronną, która odbija promienie słoneczne. Ich wadą jest to, że tworzą na skórze białą, widoczną powłokę. Bywa ona nieestetyczna, a do tego łatwo się ściera i zmywa pod wpływem potu. Dodatkowo główne składniki takich filtrów mogą powodować reakcje alergiczne oraz wysypki.
- Filtry chemiczne wnikają do głębokich warstw skóry i tam absorbują promieniowanie słoneczne. Następnie zamieniają je w ciepło, które jest uwalniane przez skórę. Są mniej skuteczne w zwalczaniu najsilniejszego promieniowania — UVA. Ich wadą jest również fakt, że zaczynają chronić skórę dopiero ok. 30 minut po aplikacji. Pojawiają się również opinie, że tego typu filtry zatykają pory i pogarszają stan skóry z trądzikiem.
Jakie są naturalne środki chroniące przed słońcem?
Aby chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, możesz sięgnąć również po naturalne metody. Pomocna będzie dieta bogata w przeciwutleniacze. Możesz zastosować również naturalne filtry przeciwsłoneczne. Pamiętaj jednak, że mają one raczej niski współczynnik SPF (Sun Protection Factor), więc nie chronią tak dobrze jak kremy, które mają SPF wynoszący nawet 50+. Do naturalnych filtrów należą:
- olej kokosowy (SPF 5-8),
- masło shea (SPF 3-4),
- oliwa z oliwek (SPF 8),
- olej rycynowy (SPF 6),
- olej z migdałów (SPF 5),
- żel aloesowy (ma właściwości łagodzące i nawilżające, ale też blokuje część promieniowania słonecznego).
Jak stosować kremy z filtrem?
Kremy z filtrami słonecznymi, szczególnie chemiczne, należy nakładać na ok. 30 minut przed wyjściem na słońce. Warto regularnie odnawiać warstwę ochronną. Specjaliści zalecają, by stosować kolejną dawkę kremu co 2-3 godziny. Nową warstwę powinieneś nałożyć również po tym, jak się spocisz lub zamoczysz.