PoradyZ tych liści nie rób kompostu. Zawierają substancję, która utrudnia wzrost roślin

Z tych liści nie rób kompostu. Zawierają substancję, która utrudnia wzrost roślin

Jakie liście na kompost? Fot Freepik
Jakie liście na kompost? Fot Freepik
Manuel

28.09.2022 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli zastanawiasz się, jakie liście na kompost nadają się najlepiej, a których nie warto wykorzystywać, to w tym artykule dowiesz się co i jak. Wyjaśniamy także, co taki kompost właściwie daje roślinom.

Dlaczego warto kompostować liście?

Liście są doskonałym źródłem składników odżywczych i minerałów. Do 80% tego rodzaju składników drzewa trafia do jego liści. Dlatego kompostowanie ich to doskonały sposób na dostarczenie owych składników z powrotem do gleby. Naucz się korzystać z tego darmowego źródła  pożywienia dla Twojego ogrodu.

jakie liście na kompost, fot. freepik
jakie liście na kompost, fot. freepik

Częste problemy z kompostowaniem liści - na to musisz uważać

Istnieją dwa główne problemy, na które możesz natrafić próbując kompostować liście.

Po pierwsze, mają one tendencję do matowienia (szczególnie liście nierozdrobnione). Zmatowiałe liście tworzą nieprzenikalną barierę dla powietrza i wody, a tym samym znacznie spowalniają rozkład. Pamiętaj, aby rozdrobnić liście, jeśli zamierzasz je kompostować.

Po drugie, liście potrzebują dużo czasu, aby się rozłożyć. Zawierają różne ilości ligniny, która jest odporna na rozkład. Oznacza to, że całkowity rozpad liści może trwać nawet rok lub dwa.

Jakie liście na kompost?

Należy pamiętać, że nie wszystkie liście są takie same. Niektóre kompostują się bardziej efektywnie niż inne. Najlepsze liście do kompostowania to te o niższej zawartości ligniny, a wyższej wapnia i azotu. Do takich liści należą jesion, klon, liście drzew owocowych, topola i wierzba. Te "dobre" liście zazwyczaj rozkładają się w ciągu około roku.

Złe liście do kompostowania to te o wyższej zawartości ligniny i niższej zawartości azotu i wapnia. Należą do nich buk, dąb, ostrokrzew i kasztanowiec. Należy również unikać użycia liści czarnego orzecha i eukaliptusa, ponieważ rośliny te zawierają naturalne herbicydy, które zapobiegają kiełkowaniu nasion.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także