PoradyJakie masz powietrze? Zrób prosty domowy test na wilgotność powietrza

Jakie masz powietrze? Zrób prosty domowy test na wilgotność powietrza

suche powietrze fot. freepik
suche powietrze fot. freepik
Manuel

03.12.2022 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Suche powietrze w domu może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli zbyt długo będziesz je ignorować. Na szczęście można bardzo łatwo sprawdzić, czy rzeczywiście mamy z nim problem.

Co powoduje suche powietrze w Twoim domu?

Suche powietrze jest naturalnym produktem ubocznym zimnej pogody. Wraz ze spadkiem temperatury, powietrze na zewnątrz drastycznie traci zdolność do zatrzymywania wody. Kiedy robi się chłodniej, częściej włączasz system ogrzewania w swoim domu. Te dwa warunki razem przyczyniają się do tego, że powietrze w Twoim domu jest zbyt suche. Większość domów nie jest tak izolowana, jak powinna, więc istnieje w nich problem z uciekającym ciepłym powietrzem. To utracone powietrze jest następnie zastępowane w obiegu zimnym i suchym powietrzem z zewnątrz. O ile nie ma wystarczającej ilości wilgoci z innych źródeł, takich jak np. susząca się bielizna, mokre ręczniki, itp. powietrze będzie nadal stawało się bardziej suche.

Twój dom powinien całkowicie wymienić powietrze wewnętrzne na świeże powietrze z zewnątrz, co najmniej osiem razy dziennie. Jeśli to nie następuje, to możesz mieć różnego rodzaju problemy ze zbyt suchym lub zbyt wilgotnym powietrzem.

suche powietrze, fot. freepik
suche powietrze, fot. freepik

Jak sprawdzić czy w domu mam zbyt suche powietrze?

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić od 40 do 60 %. Jeśli jest powyżej, istnieje ryzyko pojawienia się pleśni. Jeśli chcesz sprawdzić, czy wilgotność jest niższa, ale nie masz higrometru, możesz wykonać prosty test: weź z lodówki dobrze schłodzoną butelkę jakiegokolwiek napoju. Po 5 minutach powinien on stać się lekko wilgotny na zewnątrz, w przeciwnym razie wilgotność jest rzeczywiście zbyt niska. Ten test nie jest zbyt dokładny, ale w większości przypadków pozwoli Ci wystarczająco dobrze zorientować się w sytuacji i ocenić, czy powinieneś podjąć jakieś dalsze kroki.

suche powietrze fot. freepik
suche powietrze fot. freepik

Dlaczego suche powietrze jest niebezpieczne dla zdrowia?

Suche powietrze może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych i wielu różnych chorób. Zwykle pojawiają się wtedy następujące objawy zdrowotne:

  • Zmniejszenie efektywności Twoich membran śluzowych: Suche powietrze może zużywać Twoją błonę śluzową, która służy jako naturalna bariera przed zapaleniem dróg oddechowych. Będziesz więc bardziej podatny na infekcje, przeziębienia, a nawet grypę;
  • Sucha, swędząca skóra: Możesz również doświadczyć czegoś, co nazywa się "zimowym swędzeniem". Jest ono po prostu skutkiem nadmiernego wysuszenia skóry, która jest prawie pozbawiona wilgoci. Z racji tego różne patogeny mogą łatwiej niż zwykle dostać się do Twojego organizmu;
  • Zwiększone krwawienia z nosa: suche powietrze jest również jedną z głównych przyczyn krwawień z nosa. To może przekłada się na wiele nieprzyjemnych zdrowotnych perypetii.
suche powietrze fot. Flickr Dave Herholz (CC BY-SA 2.0)
suche powietrze fot. Flickr Dave Herholz (CC BY-SA 2.0)

Mikstura, która usuwa brzydki zapach z toalety. Zrobisz ją za grosze!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także