InspiracjeMiejsca15 zadziwiających rzeczy, które szokują każdego z nas, a dla Japończyków są normą

15 zadziwiających rzeczy, które szokują każdego z nas, a dla Japończyków są normą

15 zadziwiających rzeczy, które szokują każdego z nas, a dla Japończyków są normą
Katarzyna
07.09.2021 10:51, aktualizacja: 07.09.2021 14:56

Wszyscy wiedzą, że Kraj Kwitnącej Wiśni to zupełnie inny, zadziwiający świat. Pełen niewiarygodnych zjawisk i dziwnych tradycji, wyjątkowy na swój sposób.

Oto garść zdumiewających ciekawostek na temat Japonii.

#1 Nietypowa profesja: wpychanie ludzi do pociągów

fun_facts_about_cities1/insta
fun_facts_about_cities1/insta

Mają nawet własną nazwę – oshiya. Tłum i ilość pasażerów zmusiły Japończyków do wymyślenia jakiegoś sposobu, by codziennie dostać się na czas do pracy i tak oto powstał ten dziwaczny zawód. Dodatkowo warto wspomnieć o panującej ciszy w pociągach i to nawet w godzinach szczytu!

#2 24.000 dolarów za melony

sayurilyy/insta
sayurilyy/insta

Nawet kwadratowe melony nie są tak drogie jak te Yubari King. Na aukcji w 2008 roku, dwa takie sprzedano za 24.000 dolarów. Powodem ich ceny, jak łatwo się domyślić, jest rzadkość. Rosną jedynie na Hokkaido, a zbiory natychmiast się sprzedają.

#3 Dziwne smaki Kit Katów

grubzon/insta
grubzon/insta

Wasabi, sake, chili czy słodkie ziemniaki raczej nie kojarzą się nam ze słodyczami. Japończycy jednak lubią dziwne smaki i połączenie sake z czekoladą wydaje się pasować ich kubkom smakowym.

#4 Interesujące pociągi

mari_mon1009/insta
mari_mon1009/insta

Od starych pociągów przez super szybkie i nowoczesne kończąc na takich, które wyglądają jak z bajek lub są postaciami z kreskówek.

#5 Maszyny dosłownie ze wszystkim

misato_1024/insta
misato_1024/insta

A gdyby tak zamiast stać w kolejce do warzywniaka, kupić cebulę w automacie? W Japonii to możliwe, wracając do domu można się także zaopatrzyć w ręcznie pisany list miłosny, także z automatu.

#6 Naprawdę czyste i bezpieczne ulice

yveslensy / instagram
yveslensy / instagram

Pomimo małej, wręcz znikomej ilości koszy na śmieci, ulice w Japonii są naprawdę czyste i bezpieczne. Zapominalscy mało gdzie czują się lepiej, bo jak zapomną lub zostawią gdzieś swoje rzeczy, często znajdują je bez problemu.

#7 Inny wymiar spa

travelinfinitely / instagram
travelinfinitely / instagram

Japończycy postanowili udziwnić nawet zabiegi w spa. Tak więc udając się do strefy relaksu można wziąć kąpiel w kawie, winie, a nawet sake.

#8 Zwierzaki-roboty

Kupno zwierzaka w Japonii to koszt podobny do kupna samochodu, dzieciakom jednak trudno to wytłumaczyć, więc rodzice po prostu zastępują żywych pupili tymi robotycznymi.

#9 Sakura

oishi_nihon/insta
oishi_nihon/insta

Sakura to japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów, czyli symbolu Japonii, który pojawia się również w trendach żywieniowych. Ciasta czy sushi ozdobione kwitnącymi kwiatami są na porządku dziennym.

#10 Moda

tomoike2525 / instagram
tomoike2525 / instagram

Japończycy zaskakują swoim gustem w kwestii mody nie tylko w popularnej dzielnicy Harajuku, ale także w codziennym wyborze akcesoriów.

#11 Plastikowe jedzenie

Wytwarzanie plastikowego jedzenia urosło do rozmiarów sztuki i praktycznie niemożliwe jest rozróżnienie atrap od świeżego posiłku. Oczywiście sztuczna żywność jest jedynie ozdobą.

#12 Napiwki są odbierane jako brak szacunku

curieuxdujapon / instagram
curieuxdujapon / instagram

W Japonii nie ma zwyczaju płacenia napiwków. Jest to wręcz uznawane za niegrzeczność ze strony klienta. System równości pracowników jest tam wysoce ceniony i Japończycy uważają, że są sprawiedliwie opłacani.

#13 Zadziwiające muzea

jsmith032310/insta
jsmith032310/insta

Muzeum zupek chińskich (te zupki powstały w Japonii) czy kupy możliwe jest tylko w Japonii. Można też odwiedzić muzeum toalet. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie interesujący go temat.

#13 Lody z wołowiną

cheeserland/insta
cheeserland/insta

Już wspominaliśmy, że Japończycy mają dziwne zamiłowania do smaków. Czas na lody. Można sobie zjeść takie z wołowiną, makaronem, a nawet piwne. Zadziwiające jest to, że faktycznie jest na nie popyt.

#14 Wyspa królików

chewsoowei/insta
chewsoowei/insta

Okunoshima to wyspa, na którą w czasie II wojny światowej przywieziono króliki do eksperymentów. Program anulowano, a króliki zostały. Wiadomo jak to z królikami bywa, więc dziś wyspa jest przez nie absolutnie zdominowana.

#15 Jeansy-bikini

© eleventhcommandmentblog.blogspot.com
© eleventhcommandmentblog.blogspot.com

Choć te dziwaczne spodnie zostały wynalezione w Brazylii i tam też są produkowane, głównie zachwycają się nimi Japończycy.

Która rzecz zaskoczyła Cię najbardziej?

Triki z SUSHI, które warto znać (nie zrobisz sobie wstydu)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także