Jazda na rezerwie. Ile samochód może przejechać kilometrów?
Wielu kierowcom nie raz zdarzyło się jechać na końcówce paliwa. Chociaż nie jest to zalecane, nie każdy bierze pod uwagę, jakie niesie to ze sobą konsekwencje. Zdradzamy, ile auto przejedzie na rezerwie.
Jazda na rezerwie może doprowadzić do uszkodzenia auta. Warto wziąć to pod rozwagę, aby nie ponosić później dużych kosztów naprawy. Oto, od czego zależy ilość przejechanych kilometrów na rezerwie.
Ile auto przejedzie na rezerwie?
Jest duża grupa kierowców, dla których jazda na rezerwie nie jest żadnym problemem. Niestety przez taką brawurę mogą wpędzić się w niemałe kłopoty i koszty, kiedy dojdzie do awarii auta. Holowanie pojazdu w przypadku pustego baku to też niemały pieniądz. Kiedy kontrolka daje nam znać, że kończy się paliwo, lepiej zjechać na najbliższą stację i je uzupełnić, niż liczyć na cud. Owszem można dojechać na rezerwie do celu, ale ma to jednak poważne konsekwencje. W ten sposób szkodzi się podzespołom samochodu. Narażona jest w szczególności pompa paliwowa. Kiedy paliwa jest ledwo co, zasysa ona powietrze podczas jazdy, zamiast benzyny, a to prosta droga do jej poważnego uszkodzenia. Ile zatem może przejechać samochód na rezerwie, aby nie doszło do awarii?
Jazda na rezerwie
To, ile jesteśmy faktycznie w stanie przejechać na końcówce paliwa, związane jest z kilkoma czynnikami, a przede wszystkim:
- pojemnością zbiornika paliwa,
- rodzajem napędu,
- specyfiką drogi, po jakiej jedziemy,
- prędkością jazdy,
- warunkami pogodowymi,
- ciśnieniem w oponach.
Zależne jest to też od modelu samochodu, jakim jedziemy. Niektóre z nich potrafią przejechać na rezerwie do 80 km, inne między 100 km a 120 km, rekordziści potrafią osiągnąć wynik nawet 150 km! Nie wynika to wcale z wielkości samochodu, a raczej spalania litrów benzyny na kilometr. Jeśli już jedziesz na rezerwie, to pamiętaj o 3 rzeczach. Po pierwsze zawsze staraj się utrzymać możliwie niedużą prędkość i zachowuj przy tym odpowiedni margines bezpieczeństwa. Po drugie unikaj nagłych przyspieszeń i wyprzedzania. I po trzecie wyłączaj silnik w trakcie dłuższych postojów, wtedy też zmniejszysz użycie paliwa. Staraj się, jednak unikać jazdy na rezerwie.