PoradyPodobna do myszy, nazywana też nornicą czarną, a do tego jadowita. Gdy pojawi się w domu, jest tylko jeden sposób, żeby się jej pozbyć

Podobna do myszy, nazywana też nornicą czarną, a do tego jadowita. Gdy pojawi się w domu, jest tylko jeden sposób, żeby się jej pozbyć

Ryjówki to małe, futrzane zwierzęta, które często są mylone z myszami. W Polsce występuje ryjówka mała i ryjówka aksamitna. Chociaż ich środowiskiem są obrzeża lasów, łąki i ogrody, zdarza się, że w poszukiwaniu pokarmu dostanie się domu. Nierzadko wdzierają się do domków letniskowych na ogródkach działkowych i garaży, gdzie mogą wyrządzić poważne szkody. Ryjówka aksamitna jest jadowita, ale pod ochroną! W takim razie jak pozbyć się ryjówki z domu?

Jak pozbyć się ryjówki z domu Fot. educalingo.com
Jak pozbyć się ryjówki z domu Fot. educalingo.com
Manuel

Ryjówka - co to właściwie takiego i jak wygląda?

Jak już wspomnieliśmy ryjówka to mały ssak. Zdaniem wielu osób najbardziej podobna jest do myszy, ale różni się od nich tym, że ma wydłużony pysk i mniejsze uszy. Mają również małe, kolczaste zęby w przeciwieństwie do długich siekaczy u mysz i szczurów. Ryjówka mała ma około 3-6 cm długości i waży mniej niż 20 g. Ryjówka aksamitna osiąga wielkość do 8 cm. Ich długość życia wynosi około czternastu miesięcy. Rozmnażają się przez cały rok, a samica ryjówki jest w stanie spłodzić do 10 miotów.

Szkodnik czy pożyteczne zwierzątko?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony spożywają szeroką gamę szkodników (głównie ogrodowych), takich jak niektóre owady i ślimaki. Zjada też pająki, większe od siebie myszy i nie pogardzi padliną. Z drugiej potrzebują bardzo dużo pokarmu (jedzą co kilka godzin!) i jeśli uda im się przedostać do Twojego domu lub garażu, to mogą wyrządzić spore szkody przy okazji energicznego poszukiwania jedzenia.

Ryjówka też jest posądzana o robienie tuneli jak nornice. Wiele osób na tyle myli ją z nornicą, że nazywa ryjówkę nornicą czarną. Ale ryjówka sama nie kopie tuneli i nie niszczy roślin. Jedynie wykorzystują norki innych drobnych zwierząt.

Ryjówka aksamitna to jadowity ssak

Ryjówka aksamitna zawierają toksyczny jad w rowkach swoich zębów. Jest trzecim ssakiem występującym w naszym kraju, który jest jadowity! Jej jad to przede wszystkim forma ochrony przed różnego rodzaju drapieżnikami. Choć jest także wykorzystywane, gdy ryjówka próbuje upolować sobie coś do jedzenia.

Jad ryjówki jest śmiertelny dla myszy i innych gryzoni (niektóre ryjówki są w stanie zabić do 200 myszy rocznie za pomocą tego jadu!). Na szczęście sytuacja ma się inaczej w przypadku ludzi.

Podczas gdy ryjówki mogą wykazywać agresję wobec człowieka, jeśli poczują się zagrożone, ich ugryzienie nie jest śmiertelne. Nie powinno też wyrządzić poważnego uszczerbku na zdrowiu. Może być jednak niezwykle bolesne i z pewnością będzie wymagało czyszczenia i profesjonalnej pomocy medycznej (aby zabezpieczyć się przed ewentualną infekcją). Ponadto, ich ugryzienie może przenosić bakterie, które mogą prowadzić do poważnych chorób, jeśli rana nie jest odpowiednio pielęgnowana.

Jak pozbyć się ryjówki z domu, fot. Pinterest
Jak pozbyć się ryjówki z domu, fot. Pinterest

Jak rozpoznać, że mam w domu ryjówkę aksamitną?

Najłatwiej stwierdzisz to po charakterystycznym zapachu. Ryjówka jest mocno śmierdzącym zwierzęciem, dzięki zapachowi wytwarzanemu przez jej gruczoły odbytowe. Zapach ten  przypomina zapach skunksa. Ryjówki wykorzystują ten zapach do odstraszania drapieżników. Drapieżniki często nawet jak upolują, pozostawiają ryjówkę i ją z powodu tego zapachu i nie zjadają. Zapach ten ryjówka wykorzystuje też do oznaczania swojego terytorium. A terytorialne są bardzo! I to akurat jest dobrą wiadomością, bo niezwykle rzadko się zdarza, by w domu była więcej niż jedna ryjówka.

Na zdjęciu poniżej porównanie ryjówki małej z aksamitną.

Jak pozbyć się ryjówki z domu Paul Adams, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Jak pozbyć się ryjówki z domu Paul Adams, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Jak pozbyć się ryjówki z domu?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że ryjówki podlegają w naszym kraju ochronie - nie możesz ich zabić. Możesz je tylko złapać żywe, czy przepędzić ze swojego domu. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą są tutaj zdecydowanie żywołapki. Kupisz je bez problemu w sieci i w większości sklepów zoologicznych. Warto je umieścić zarówno w domu, jak i wokół niego. Ryjówki mogą być łatwo znęcone przy użyciu jedzenia. Np. kawałka pachnącego bekonu lub nawet garści nasion. Po złapaniu ryjówki, najlepiej jest uwolnić ryjówkę co najmniej 8 km od domu. Inaczej może wrócić na Twoją posesję.

W takiej pułapce ryjówka niestety nie przeżyje bez pokarmu dłużej niż parę godzin. Już po 10 godzinach będzie martwa. gdyż w środowisku naturalnym je co 2-3 godziny.

Jeśli z jakiegoś powodu nie udało Ci się poradzić z ryjówkami za pomocą żywołapek, to pozostaje CI zatrudnienie profesjonalnej firmy. Aczkolwiek w miażdżącej większości przypadków żywołapki świetnie zdają egzamin.