PoradyLajfhakiJedna rzecz wystarczy i szron na tylnej ścianie lodówki szybko zniknie

Jedna rzecz wystarczy i szron na tylnej ścianie lodówki szybko zniknie

szron w lodówce fot. genialne.pl
szron w lodówce fot. genialne.pl

25.06.2023 10:50

Szron na tyle lodówki nie wróży nic dobrego, ponieważ powstaje w wyniku jej niewłaściwej pracy. Dlatego nie wolno nigdy ignorować pojawienia się szronu, tylko działać od razu. Podpowiadamy co robić, kiedy jest szron w lodówce.

Lodówka to urządzenie, bez którego ciężko wyobrazić sobie życie i przechowywanie jedzenia. Dlatego utrzymanie jej w dobrym stanie oraz kondycji, jest tak ważne. Powodów szronu może być wiele, dlatego przedstawimy te najczęstsze.

Czemu szron jest w lodówce?

Na początek warto sprawdzić wyciek powietrza, ponieważ tył lodówki nie powinien nigdy być oszroniony. Komory w lodówce muszą być zawsze szczelne, ale kiedy tak nie jest, ciepłe powietrze z zewnątrz przedostaje się do środka sprzętu i mieszając się z zimnym, tworzy szron. Dlatego należy zawsze pamiętać o zamykaniu lodówki oraz zwracaniu uwagi na stan uszczelki. Jeśli jest dziurawa, to trzeba szybko wymienić ją na nową.

Innym powodem pojawienia się szronu jest zatkany odpływ odszraniania, który znajduje się z tyłu komory lodówki. Wtedy ze zgromadzonego szronu powstaje woda, która też jest poważnym problemem we wnętrzu lodówki. Dlatego w lodówkach często szron, a potem lód narastając w odpływie odszraniania, zatyka go. Wynika to z tego, że woda tam wpływająca szybko zamarza i zmienia się w lód, a kiedy będzie jej dużo, to zacznie gromadzić się na dole ścianki. Najczęściej opływy odszraniania nie mają wbudowanego elementu grzewczego, który by temu zapobiegał.

Obraz

System odszraniania lodówki

Uszkodzony system odszraniania jest również często spotykanym powodem, przez który na tyle lodówki zbiera się szron. Urządzenie to składa się z dwóch części, czyli termostatu odszraniania oraz grzałki odszraniania. Pierwszy cały czas monitoruje temperaturę z tyłu lodówki i aktywuje system odszraniania, kiedy lodu jest za dużo. Natomiast grzałka odszraniania uruchamia się, aby skutecznie stopić lód. Dlatego, kiedy urządzenie nie działa i nie rozmraża lodu, to znaczy, że termostat albo grzałka są wadliwe. Wtedy pozostaje tylko wymiana jednego lub obu urządzeń na nowe, a żeby to zrobić, potrzeba opróżnić komorę lodówki oraz zdjąć jej tylny panel.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także