Jedno zdanie zdradzi o tobie więcej, niż myślisz. Obrazuje, jaki masz charakter i osobowość
Coraz rzadziej piszemy ręcznie, a szkoda. To, w jaki sposób stawiamy znaki, a nawet używamy długopisu, zdradza wiele informacji na temat charakteru. Sprawdź, co mówi o tobie styl pisania.
Jak sprawdzić, co mówi o tobie styl pisania?
Jeśli jesteś ciekaw, co mówi o tobie styl pisania, weź do ręki kartkę i długopis. Napisz jedno, ale dość rozbudowane zdanie. Ważne, by zawierało przynajmniej po jednej literze z kropką (np. "i") oraz z ogonkiem (np. "j" lub "y"). Następnie przeanalizuj dokładnie charakter pisma, sposób łączenia liter i moc nacisku długopisu na papier. Sprawdź, co pismo mówi o cechach twojej osobowości.
Co można wyczytać z wielkości liter?
Wielkość liter mówi bardzo wiele o charakterze piszącego.
- Duże litery są charakterystyczne dla osób bezpośrednich, towarzyskich, śmiałych i wygadanych, które lubią być w centrum uwagi.
- Średnie litery stawiają osoby zrównoważone, które łatwo adaptują się do nowych sytuacji oraz zmian otoczenia.
- Małe litery świadczą o nieśmiałości, wycofanej postawie oraz skromności. Zdradzają również duże opanowanie, ostrożność oraz skupienie.
- Zmienna wielkość liter to sygnał niepokojów emocjonalnych. Często stawiają je osoby o artystycznych duszach.
O czym świadczy pochyłość pisma?
Całkowicie pionowe pismo wyróżnia osoby, które doskonale kontrolują swoje emocje, są pragmatyczne i myślą analitycznie. Pismo pochylone w prawo świadczy o odwadze i otwartości na nowe doświadczenia. Osoby piszące w ten sposób są komunikatywne i lubią poznawać nowych ludzi. Litery pochylone w lewo mówią o tendencji do trzymania się na uboczu. W przypadku osób leworęcznych to również znak systematyczności i przyjaznego nastawienia do innych. U praworęcznych może to być oznaka buntu oraz przemądrzałości. Z kolei mieszanie różnych rodzajów pochyłości pisma wyróżnia osoby chwiejne i niezdecydowane.
Co mówi o tobie styl pisania i odstępy między wyrazami?
Odstępy między wyrazami pokazują, jak odnajdujemy się w grupie. Szerokie odstępy pomiędzy słowami zostawiają osoby ceniące sobie swobodę i niezależność, które wolą trzymać innych na dystans. Małe odstępy są charakterystyczne dla osób, które nie lubią samotności i potrzebują bliskości. Czasem zdradzają również skłonność do bycia natrętnym.
Jakie informacje o charakterze zdradza kształt liter?
Kształt pisma może zdradzić bardzo różne informacje o charakterze piszącego.
- Zaokrąglone litery są charakterystyczne dla osób kreatywnych, o dużych zdolnościach artystycznych.
- Litery spiczaste i ostro zakończone stawiają osoby, które bywają agresywne, kłótliwe i buntownicze. Grafolodzy przypisują im również dużą inteligencję.
- Niedomknięte litery "o", "a" lub "p" oznaczają, że autor jest gadatliwy, towarzyski, otwarty oraz empatyczny.
- Domykanie tychże liter to natomiast sygnał, że osoba pisząca jest introwertykiem.
O czym świadczą kropki nad "i", kreski "t" oraz ogonki liter "j" lub "y"
Tzw. wykończenia liter również mogą pomóc w ustaleniu wielu cech osobowości autora odręcznej notatki.
- Kropkę nad "i" można postawić na mnóstwo sposobów, a każdy zdradza inne cechy osobowości.
- Jeśli kropka jest okrągła, autor odręcznej notatki jest marzycielem, który z odwagą patrzy w przyszłość.
- Jeśli przypomina kreskę, mamy do czynienia z osobą krytyczną, która wyraźnie oddziela swój świat wewnętrzny od zewnętrznego.
- Kropka po prawej stronie to znak niecierpliwości i nerwowości, po lewej — ostrożności i analitycznego myślenia, a dokładnie nad "i" - sumienności, staranności i dobrej organizacji.
- Z kolei brak kropki grafolodzy odczytują jako oznakę zabiegania, a także braku staranności.
- Równie wiele informacji zdradza sposób stawiania poziomej kreski w literze "t". Jeśli jest zlokalizowana na samym szczycie, autor notatki jest ambitny i ma wysokie mniemanie o sobie. Kreska na środku charakteryzuje osoby pewne siebie. Krótkie kreski stawiają osoby leniwe, którym brakuje determinacji, a długie — zdeterminowane, by zawsze osiągać cel.
- Ogonki w literach takich jak "j", "g" czy "y" także nie są bez znaczenia. Jeśli są długie i zakręcone, świadczą o cechach takich jak: uczuciowość, emocjonalność, wrażliwość. Jeśli są pozbawione ozdobników i całkiem proste, zdradzają, że autor notatki jest wycofany emocjonalnie i niepewny siebie.
Co mówi o tobie styl pisania, szerokość i sposób łączenia liter?
- Wąskie litery stawiają osoby powściągliwe i zdyscyplinowane, które nie okazują emocji. Właściciele takiego charakteru pisma są również oszczędni, a czasami wręcz skąpi. Szerokie litery są charakterystyczne dla osób o swobodnym sposobie bycia, czasem nawet lekkomyślnych.
- Osoby łączące wszystkie litery w danym wyrazie są uporządkowane, cenią spokój i harmonię. Pisanie liter osobno świadczy o indywidualizmie, impulsywności, a nawet nieobliczalności.
Jakie znaczenie ma siła nacisku długopisu?
Zastanawiasz się, co mówi o tobie styl pisania w związku z tym, jak mocno dociskasz długopis do kartki? Mocny nacisk świadczy o dużym zaangażowaniu i poważnym podejściu do życia. Zdradza również, że posiadacz takiego pisma ma tendencję do spinania się, kiedy sytuacja robi się napięta. Szybko odpowiada też na krytykę. Delikatne dociskanie długopisu charakteryzuje osoby wrażliwe, empatyczne, ale również pozbawione wigoru.