Jesienią odwiedź polską Szwajcarię. Tam nie ma tłumów jak w Zakopanem
Tegoroczna jesień sprzyja weekendowym wycieczkom. Pogoda wyjątkowo dopisuje, przez co turyści tłumnie przybywają do popularnych, górskich miejscowości. Jeśli czeka cię urlop i nie masz ochoty przeciskać się pomiędzy ludźmi podczas spaceru, zobacz, gdzie leży polska Szwajcaria.
Karpacz i Zakopane to miasta, które co miesiąc są odwiedzane przez tysiące turystów — bez względu na porę roku. Niestety, dla wielu z nas przebywanie w tłumie to prawdziwa udręka. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z górskich wojaży. Pokażemy ci miejsce, które nazywane jest polską Szwajcarią, znaną szerzej jako perłę Sudetów.
Gdzie leży Polska Szwajcaria?
Polska Szwajcaria znajduje się w Międzygórzu, niewielkiej XVI-wiecznej wsi w powiecie kłodzkim, nieopodal Bystrzycy Kłodzkiej, w Sudetach Wschodnich, u podnóży Śnieżki. Dojazd jest stosunkowo łatwy, bowiem wystarczy dojechać do Kłodzka, a następnie zjechać na drogę krajową nr 33, która prowadzi bezpośrednio do Międzygórza. Przyjmuje się, że wieś powstała w XVI wieku. Początkowo zamieszkiwali ją jedynie drwale, tkacze i węglarze, bowiem wydobywano tu rudę żelaza. Wszystko zmieniło się w 1840 roku, kiedy to księżna Marianna Orańska zleciła budowę ośrodka wypoczynkowego oraz kilku innych budynków, które zostały zaprojektowane w stylu szwajcarskim. W trakcie II wojny światowej wieś została przejęta przez Niemców, jednak po zakończonej wojnie znów trafiła do Polski. Szczęśliwie, miasto zachowało swój szwajcarski styl, który możemy podziwiać do dziś. Niemalże na każdym kroku znajdziemy tu okazałe wille z charakterystyczną, drewnianą zabudową.
Atrakcje w Międzygórzu
Międzygórze to nie tylko zapierające dech w piersiach górskie widoki czy niezwykła architektura. To wieś, która oferuje wiele atrakcji. Fani górskich wycieczek mogą wspiąć się na Czarną Górę albo zdobyć Śnieżkę. Osoby preferujące lżejszą aktywność docenią krajobraz, jaki rozpościera się z góry widokowej, którą oddano do użytku w 2021 roku. Warto wybrać się nad kaskadowy wodospad Wilczki o wysokości 22 metrów. Dzieci zachwycą się drewnianymi rzeźbami bajkowych postaci, które można podziwiać w Ogrodzie Bajek, znajdującym się tuż przy żółtym szlaku. Miłośnicy nietypowej architektury powinni odwiedzić sanatorium "Gigant", pensjonat "Krokus" czy drewniany kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca, które wybudowane zostały we wspomnianym wcześniej tyrolskim stylu.