Balkon i ogród12 jesiennych kwiatów ogrodowych, którym nie straszne pierwsze przymrozki

12 jesiennych kwiatów ogrodowych, którym nie straszne pierwsze przymrozki

12 jesiennych kwiatów ogrodowych, którym nie straszne pierwsze przymrozki
05.10.2021 07:56, aktualizacja: 05.10.2021 09:06

Nadejście jesieni nie musi oznaczać zupełniej rezygnacji z kwiatów na balkonach i w ogrodzie. Z powodzeniem możesz posadzić rośliny, które ożywią rabaty oraz będą cieszyły oko do pojawiania się pierwszych mrozów. Zobacz na jakie gatunki warto się zdecydować, aby na grządkach nie zalegały jedynie zeschłe liście. Jesienne kwiaty wyglądają niezwykle efektownie i urzekają intensywnymi barwami.

1. Kapusta ozdobna

Ta oryginalna roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Toleruje spadek temperatury do -15°C i w ogrodzie jest w stanie przetrwać całą zimą.

freepik
freepik

Kapusta preferuje nasłonecznione stanowiska, a jej liście, przyprószone szronem, prezentują się niezwykle okazale.

instagram
instagram

2.Jesienne kwiaty - wrzosy

Chyba najbardziej kojarzą się z nadchodzącą jesienną aurą. Ich fioletowo-różowe kwiaty pięknie wyglądają zarówno w ogrodzie jak i w balkonowych donicach.

instagram
instagram

Wrzosy upodobały sobie słoneczne stanowiska. Źle znoszą podmokłe tereny.

Wszystko co musisz wiedzieć o uprawie wrzosów w ogrodzie.

freepik
freepik

3. Goryczka

Odznacza się niebieskimi, kielichowatymi kwiatami. To rzadko spotykamy kolor w świecie roślin. Jest wytrzymała na niskie temperatury (do -29°C). Lubi słońce i kwitnie do pojawiania się pierwszych mrozów.

instagram
instagram

4. Chryzantemy - jesienne kwiaty

Te kwiaty, o dość dużej gamie kolorystycznej, identyfikujemy najczęściej z cmentarzami. A to wielka szkoda, gdyż w ogrodzie będą wyglądały niezwykle okazale aż do nadejścia przymrozków. Chryzantemy wymagają żyznej gleby oraz umiarkowanego podlewania.

instagram
instagram

5. Mech koralowy

instagram
instagram

Urocza roślina, która przypomina mech usiany pomarańczowymi, białymi bądź żółtymi koralikami.

Nie toleruje wysokich temperatur oraz bezpośredniego słońca. Polecana na taras lub balkon.

freepik
freepik

6. Astry - jesienne kwiaty

Cała rodzina obejmuje aż 600 gatunków bylin w bogatej gamie kolorystycznej. To typowo jesienne kwiaty, które kwitną do pierwszych mrozów.

pinterest
pinterest

Astry nie tolerują zacienionych stanowisk, ale mogą rosnąć w glebie ubogiej w składniki mineralne.

instagram
instagram

7. Pernetia spiczasta

Pochodzi z rodziny wrzosowatych i urzeka okrągłymi owocami (białe bądź purpurowe). Będzie ciekawą ozdobą skalniaka oraz balkonu. Preferuje nasłonecznione miejsca i jest odporna na mróz (do -20°C).

pinterest
pinterest

8. Miechunka

instagram
instagram

Jej owoce wyglądają jak pomidorki koktajlowe oraz są jadalne. Zawierają sporo składników mineralnych i bardzo często używane są jako element dekoracyjny potraw. Miechunka preferuje wilgotną glebę oraz słoneczne stanowiska.

pinterest
pinterest

9. Starzec popielny

Inna nazwa tej rośliny to mrozy. Posiada srebrzyste liście porosłe meszkiem, który przypomina szron. Toleruje przymrozki i nie jest zbyt wymagająca w uprawie. Należy jednak pamiętać, że nie lubi zacienionych miejsc.

freepik
freepik

10. Ajania

To mało wymagająca roślina. Posiada drobniutkie, żółte kwiatuszki, które wyglądają jak guziczki. Zniesie mrozy sięgające -15°C, ale będzie wymagała sporej ilości słońca.

pinterest
pinterest

11. Psianka koralowa

instagram
instagram

Jej największą ozdobą ją czerwone owoce, które pojawiają się w październiku. Należy jednak uważać, gdyż są trujące. Psianka potrzebuje nasłonecznionego miejsca i dobrze rośnie w donicach.

instagram
instagram

12. Piątak lancetowaty

instagram
instagram

Kwiaty tej rośliny przypominają małe kolorowe gwiazdki (czerwone, białe, fioletowe, różowe). Doskonale nadaje się do uprawy w donicach lub skrzynkach. Lubi dużo słońca, ale źle znosi przesuszenie. Dlatego podłoże musi być ciągle lekko wilgotne.

freepik
freepik

Które jesienne kwiaty najbardziej Ci się podobają? Jakie sadzisz w swoim ogrodzie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także