PoradyJeśli chcesz być szczęśliwszy, zacznij chodzić boso. Twoje samopoczucie zmieni się od razu

Jeśli chcesz być szczęśliwszy, zacznij chodzić boso. Twoje samopoczucie zmieni się od razu

dlaczego warto chodzić boso fot. freepik
dlaczego warto chodzić boso fot. freepik
03.01.2023 11:08

Dlaczego warto chodzić na boso? Poznaj, jakie korzyści osiągniesz ze stąpania bosymi stopami i czemu czasami należy odrzucić kapcie w kąt.

Są osoby, które uwielbiają chodzić boso i kapcie są im zupełnie do niczego niepotrzebne. Natomiast po drugiej stronie barykady znajdują się ci, którzy nawet w skarpecie nie postawią stopy na dywanie. Okazuje się jednak, że przemierzanie mieszkania na bosaka pociąga ze sobą dużo korzyści. Wszystko dlatego, że nasze stopy są tak skonstruowane, aby bez trudu poruszać się po podłożu (bez obuwia).

dlaczego warto chodzić na boso, fot. Unsplash
dlaczego warto chodzić na boso, fot. Unsplash

Kształtujemy swoją postawę

Chodzenie bez butów wspomaga leczenie płaskostopia, a także zwiększa ich ukrwienie. Dodatkowo pozytywnie działa na kręgosłup oraz wzmacnia mięśnie nóg. Co więcej mięśnie stóp stają się silniejsze i bardziej elastyczne.

Poprawiamy samopoczucie

Bosy spacer po plaży czy trawie to przyjemne uczucie. Wówczas poprawia się też nasze samopoczucie, gdyż mamy kontakt z naturą. Co więcej przechadzka bez butów uczy uważności, a także zwiększa koncentrację. W końcu musimy uważać, aby nie nadepnąć na ostry kamień czy pokrzywę.

Masujemy stopy

W stopach znajduje się aż 72 tys. zakończeń nerwowych. Dlatego chodzenie boso to prawdziwy masaż dla stóp. Wpływa on bardzo pozytywnie na pracę organów wewnętrznych. Dodatkowo stopy chłoną wówczas więcej tlenu, a Ty stajesz się bardziej zrelaksowany.

dlaczego warto chodzić na boso, fot. Unsplash
dlaczego warto chodzić na boso, fot. Unsplash

Hartujemy organizm

Spróbuj przejść się po mokrych kamieniach lub wilgotnej trawie. Natomiast spaceruj po oszronionej powierzchni przez 30-60 sekund, a potem po śniegu przez 1-2 minuty. Po takiej kuracji koniecznie wytrzyj stopy. Zobaczysz, że wzmocnisz swoją odporność, a Twój organizm będzie mniej podatny na infekcje.

Redukujemy stres

Bosy spacer po ogrodzie znacząco redukuje stres i uspokaja. Wówczas wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Taki bezpośredni kontakt z naturą sprawia, że czerpiemy z nich więcej energii.

Badania wykazały, że dzieci które większość czasu poruszają się bez obuwia, mają silniejsze stopy i są mniej narażone na różnego rodzaju urazy.

Nie wyrzucaj starych legginsów, możesz wykonać z nich uroczą bluzkę

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także