PoradyJeśli gwiazda betlejemska traci liście, zwróć uwagę przede wszystkim na jedną rzecz

Jeśli gwiazda betlejemska traci liście, zwróć uwagę przede wszystkim na jedną rzecz

Gwiazda betlejemska traci liście fot. freepik
Gwiazda betlejemska traci liście fot. freepik
Manuel

02.01.2023 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czasem zdarza się, że gwiazda betlejemska traci liście, a Ty nie wiesz, co może być przyczyną problemu. W tym artykule wskażemy Ci, co za to odpowiada i podpowiemy, jak sobie z tym poradzić.

Dlaczego gwiazda betlejemska traci liście?

Istnieje kilka powodów, dla których gwiazda betlejemska, zwana także poinsecją może zacząć zrzucać liście. Oto najbardziej prawdopodobne z nich, z jakimi możesz się spotkać.

Nieodpowiednia temperatura i/lub jej wahania

Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego, że gwiazda betlejemska traci liście jest to, że była ona narażona na nagłe zmiany temperatury. Jeśli Twoja roślinka znajdowała się w miejscu, w którym często występują zimne przeciągi, lub jest trzymana w szczególnie zimnym lub suchym środowisku, prawdopodobnie zrzuciła liście z powodu szoku temperaturowego. Gwiazda betlejemska lubi temperaturę w granicy od 13°C (według niektórych jest to raczej 15°C) do 22°C.

Temperatury, które są zbyt gorące lub zbyt zimne uszkadzają liście i mogą również powodować ich opadanie. Poinsecję należy trzymać z dala od przeciągających drzwi i okien, kominków, grzejników i wszystkich szczytów wszystkich urządzeń, które wydzielają ciepło. Ze względu na wrażliwość na zmiany temperatury, należy starannie zawinąć gwiazdę betlejemską przed transportem.

gwiazda betlejemska traci liście, fot. freepik
gwiazda betlejemska traci liście, fot. freepik

Za dużo lub za mało wody

Gwiazda betlejemska ma również tendencję do zrzucania liści jako sygnał alarmowy, gdy potrzebuje nawodnienia, a przez dłuższy czas nie ma wody. Utrzymuj glebę wokół roślin poinsecji równomiernie wilgotną przez cały czas i nigdy nie pozwól jej całkowicie wyschnąć.

Musisz jednak uważać z drugiej strony na nadmierne podlewanie rośliny. Powoduje ono, że jej liście odpadają, pozostawiając nagie łodygi zwieńczone z co najwyżej kilkoma kolorowymi przylistkami. Poczekaj, aż liście roślin staną się trochę miękkie i nieco opadną przed kolejnym podlewaniem. Uważaj, aby nie pozostawić liści rośliny mokrych po podlaniu. Krople wody pozostawiają nieestetyczne białe ślady na liściach rośliny.

Odpowiednie światło

Gwiazdy betlejemskie potrzebują bardzo jasnego, pośredniego światła, ale nie bezpośredniego słońca. Światło z okna skierowanego na północ nie jest wystarczające.

Jeśli umieścisz roślinę w pobliżu okna, upewnij się, że żaden z liści nie dotyka szyby, ponieważ zimno szkodzi tej roślince. Jeśli uprawiasz gwiazdę betlejemską w domu, umieść ją w miejscu, gdzie będzie otrzymywała jasne światło przez co najmniej sześć godzin dziennie. 

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także