Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to ostatni dzwonek na czyszczenie dachu po zimie!
Przekonaj się, jak wyczyścić dach domu i dlaczego warto to robić regularnie. Okazuje się, że nie warto liczyć na to, że deszcz zmyje wszystkie zanieczyszczenia.
Posiadając swój dom, mało osób myśli o tym, że konieczne jest mycie dachu. Liczymy na moc padającego deszczu, która przecież jest na tyle silna, że zmyje cały brud. Jednak to dość złudne myślenie i czyszczenie dachu jest koniecznością.
Dlaczego należy regularnie czyścić dach?
- Na dachu zbierają się liście, gałęzie, piasek i inne zanieczyszczenia, które zatrzymują wodę. To zaś może prowadzić do tego, że dach zacznie przemakać lub blacha zostanie uszkodzona.
- Dach to dobre siedlisko do rozwoju glonów czy mchu. Te organizmy także mogą wpływać destrukcyjnie na jego stan.
- Wszelkie zanieczyszczenia czy brud, który osiadł na dachu, utrudniają cyrkulację powietrza. To sprawia, że możesz mieć problem z ogrzaniem domu, co będzie generowało większe koszty.
- Na dachu osiadają też pyłki roślin, pleśnie czy osad z dymu lub spalin. To wszystko może wywoływać alergie u domowników.
Może cię również zainteresować:Można wyczyścić komin bez wchodzenia na dach. Ten prosty trick „robi robotę”
Kiedy najlepiej wyczyścić dach?
Najlepszym terminem do umycia dachu jest jesień lub wiosna. Jak wiadomo, w trakcie zimy na blachach gromadzą się przeróżne zanieczyszczenia, natomiast jesienią dużym problemem są spadające liście, które prowadzą do powstawania zatorów.
Jak wyczyścić dach samodzielnie?
Najlepszą metodą będzie użycie myjki ciśnieniowej. Ma na tyle dużą moc, że dzięki niej łatwo usuniesz wszelkie zabrudzenia. Co więcej, nie będziesz musiał sięgać po specjalistyczne detergenty. Natomiast jeżeli na blachodachówkach znajdują się glony czy mech, to sięgnij po odpowiedni środek biobójczy. Wszystko po to, aby skutecznie usunąć te organizmy i nie dopuścić do ich dalszego rozpowszechniania się. Ważną kwestią przy czyszczeniu dachów są rynny. Upewnij się, że są drożne, gdyż to właśnie przez nie powinna spływać cała woda. Dzięki temu nie ubrudzisz elewacji. Podczas tej pracy nie obejdziesz się też bez drabiny. To od niej zależy twoje bezpieczeństwo. W związku z tym wybierz dobrej jakości sprzęt. Najlepiej, aby był wykonany z aluminium (jest lekkie, ale wytrzymałe). Jeśli natomiast nie czujesz się na siłach, aby umyć dach samodzielnie, to zatrudnij do tego celu wykwalifikowaną ekipę.
Może cię również zainteresować: Mrówki nienawidzą tej przyprawy – rozsyp ją w kuchni, a szybko uciekną!