PoradyJeśli masz taki blat, unikaj tego jednego środka do czyszczenia, bo możesz go uszkodzić
Jeśli masz taki blat, unikaj tego jednego środka do czyszczenia, bo możesz go uszkodzić
Czy wiesz czego nie należy myć sodą oczyszczoną? Chociaż jest ona wszechstronnie wykorzystywana do sprzątania, to nie nadaje się do czyszczenia każdej powierzchni.
Blat marmurowy fot. freepik
21.12.2022 21:00
O dobroczynnych właściwościach sody oczyszczonej przekonał się chyba każda. To doskonały i naturalny preparat czyszczący. Dodatkowo dezynfekuje powierzchnie, a także usuwa przykre zapachy. Jednak sodą nie można myć wszystkiego.
Czego nie należy czyścić sodą oczyszczoną?
- Aluminium: soda może odbarwiać powierzchnię aluminiowych garnków oraz patelni. Dlatego nie zaleca się namaczania w roztworze sody garnków, ani ich intensywnego szorowania. Oczywiście jeżeli szybko wymyjesz patelnię sodą, to nic się nie stanie. Pamiętaj jednak, aby dobrze ją później opłukać.
- Szkło: soda oczyszczona ma właściwości ścierne. Dlatego może rysować szklane powierzchnie. W związku z tym nie czyść nią szyb, szklanek, kieliszków czy luster.
- Pozłacana porcelana oraz sztućce: jeżeli masz w swojej kolekcji pamiątkową zastawę lub paterę ozdobioną prawdziwym złotem, to pod żadnym pozorem nie czyść jej sodą. Może ona porysować, zmatowić złote elementy lub nawet całkowicie je zetrzeć. A tego byś z pewnością nie chciał. ;)
- Marmur: soda może doprowadzić do całkowitej degradacji marmurowych blatów, parapetów czy kominka. Dlatego do czyszczenia tego kamienia wybierz po prostu wodę oraz delikatny detergent. Na silniejsze plamy pomogą specjalne mleczka czy płyny.
- Drewno: nie używaj sody oczyszczonej do mycia drewnianych podłóg czy mebli. Jest ona zbyt inwazyjnym środkiem. Co więcej spowoduje jedynie stracie powłoki impregnującej (olej, lakier). W ekstremalnych przypadkach jest w stanie uszkodzić nawet samą strukturę drewna.
- Srebro: soda z octem jest polecana do usuwania osadów ze srebrnej biżuterii oraz sztućców. Jednak w niektórych przypadkach może spowodować zniszczenie tych przedmiotów. Raczej nie ryzykuj czyszczenia sodą srebrnych, antycznych rzeczy, które posiadasz w swojej kolekcji. A już na pewnie nie testuj jej właściwości na przedmiotach posiadających elementy dekoracyjne wykonane z pereł czy metali szlachetnych.