Jeśli pies nagle kładzie się na ziemi, to dla nas jasny sygnał. Nie robi tak bez powodu
20.05.2023 13:22, aktual.: 20.05.2023 15:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Psy dają swoim właścicielom wiele sygnałów, które niekiedy są błędnie odbierane i interpretowane. Zdarzać się to może na spacerach — wtedy psiak na widok innego czworonoga czasem zachowuje się dość nietypowo. Sprawdź, co dzieje się, kiedy pies kładzie się na ziemi.
Takie zachowanie psa jest często błędnie odczytywane jako zaproszenie do zabawy dla innych zwierząt. Jednak w rzeczywistości oznacza ostrzeżenie dla nas, abyśmy prawidłowo zareagowali na jego potrzeby. Jeśli pupil nagle położył się na ziemi, to nie warto ciągnąć go na siłę za sobą.
Pies kładzie się na ziemi — uwaga!
Kiedy pies znajduje się poza domem, to jest narażony na nieuniknione spotkania z innymi ludźmi i ich czworonogami. Warto obserwować wtedy jego zachowania, ponieważ jeżeli widząc z naprzeciwka drugiego psa, kładzie się na ziemi, oznacza to, że potrzebuje przestrzeni oraz dystansu. Właśnie dlatego tak ważna jest duża odległość od zwierząt na spacerach. Najczęściej leżący psiak odczuwa silną niepewność i jest przytłoczony obecnością innego psa, a nawet może się go bać. Warto wtedy pozostawić czworonoga w spokoju lub spróbować za pomocą smaczków przekonać go do wstania i oddalenia się na bezpieczną odległość. Nie należy go w takiej sytuacji głaskać, ponieważ zwierzę rozumie to jako pozwolenie do ataku.
Które zachowania psa świadczą o stresie, a które o radości?
Jeśli psiak jest niepewny lub zdenerwowany, to bardzo wyraźnie to komunikuje — nie tylko poprzez warczenie i szczekanie. Psy mogą też:
- odwracać głowę;
- przymykać oczy;
- stać bokiem do człowieka;
- zastygać w bezruchu;
- ziewać;
- stroszyć sierść;
- pokazywać zęby;
- chować ogon;
- intensywnie węszyć;
- kłaść uszy po sobie.
Kiedy natomiast zwierzę czuje się dobrze i bezpiecznie to:
- wyciąga przednie łapy;
- unosi zad;
- odsłania brzuch;
- merda ogonem;
- piszczy;
- wskakuje na człowieka;
- liże jego dłonie, a nawet twarz.
Co, kiedy pies przykłada głowę do ściany?
To bardzo poważny sygnał, którego absolutnie nie należy bagatelizować! W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zabrać czworonoga do weterynarza. Psiak może mieć poważne schodzenia, jak m.in. zatrucie, pasożyty, wściekliznę, ale również guza mózgu, początek udaru, a nawet zaburzenia neurologiczne. Być może to tylko fałszywy alarm, ale jest ryzyko, że właśnie w taki sposób sygnalizuje nam swoje dolegliwości.