PoradyJeśli zauważysz szron lub zamarznięte krople na tylnej ściance lodówki, zrób jedną rzecz

Jeśli zauważysz szron lub zamarznięte krople na tylnej ściance lodówki, zrób jedną rzecz

Szron lub zamarznięte krople na tylnej ściance lodówki to ważny sygnał, że coś z Twoją lodówką dzieje się nie tak. Nie należy go ignorować, bo może się to skończyć drogą naprawą, albo wyższymi rachunkami za prąd.

Szron na tylnej ściance lodówki Fot. Genialne.pl
Szron na tylnej ściance lodówki Fot. Genialne.pl
Manuel

Co oznacza szron lub zamarznięte krople na tylnej ściance lodówki?

Oto najważniejsze powody, dla których taka sytuacja może wystąpić. Ważne jest zidentyfikowanie o jakiego typu problem chodzi, bo sprawa może być zarówno banalna, jak i bardzo poważna.

Wyciek powietrza

Tylna część lodówki nie powinna zamarzać. Ale gdy tak się stanie, nie rozpoczynaj od założenia, że przyczyną problemu jest wadliwy komponent. Zamiast tego sprawdź, czy nie ma wycieku powietrza. Komory w lodówce muszą być zawsze szczelne. Problem zaczyna się, gdy ciepłe powietrze z zewnątrz przedostaje się do lodówki i miesza się z zimnym powietrzem. Gdy tak się dzieje, wokół komory, w tym tylnej ścianki, tworzy się szron. W miarę jak ten szron staje się coraz bardziej dotkliwy, zamienia się w stały lód, co właśnie widać z tyłu komory lodówki.

Istnieją dwa prawdopodobne powody, dla których ciepłe powietrze przecieka do komory lodówki. Po pierwsze, nie zamknąłeś do końca drzwi lodówki. Po drugie: uszczelka drzwiowa doznała uszkodzenia lub nadmiernego zużycia i nie może utworzyć prawidłowego uszczelnienia między drzwiami a lodówką. Aby rozwiązać ten problem, dokładnie sprawdź uszczelkę drzwi lodówki. Jeśli znajdziesz rozdarcia lub jeśli uszczelka jest zdeformowana w jakikolwiek sposób, musisz wymienić ją na nową. Wymiana uszczelki drzwi lodówki jest bardzo prosta. Wystarczy wyciągnąć istniejącą i wsunąć nową na jej miejsce.

szron na tylnej ściance lodówki, fot. freepik
szron na tylnej ściance lodówki, fot. freepik

Zatkany odpływ odszraniania

Z tyłu komory lodówki znajduje się mały otwór, który działa jako odpływ odszraniania. Odpływ ten umożliwia szybkie opuszczenie lodówki przez wodę znajdującą się w komorze. Odpływ odszraniania jest również kluczową częścią funkcji automatycznego odszraniania lodówki, która działa jeden lub więcej razy dziennie. Gdy lodówka automatycznie topi lód lub szron, woda z tego procesu musi ujść przez odpływ odszraniania.

Częstym problemem lodówek jest to, że lód gromadzi się wewnątrz odpływu odszraniania i zatyka go. Dzieje się tak dlatego, że woda, która wpływa do odpływu jest zazwyczaj bliska zamarznięciu i szybko zamienia się w lód. Co gorsza, odpływy odmrażające w lodówkach nie są wyposażone w elementy grzewcze, które zapobiegają zamarzaniu. Kiedy więc lód zatka odpływ odmrażacza i pozostanie niezauważony, osad będzie się powiększał. Zaczniesz to zauważać, gdy tył lodówki zacznie zamarzać, szczególnie w dolnych częściach tylnego panelu.

Najskuteczniejszym sposobem na udrożnienie zatkanego odpływu odszraniania jest roztopienie lodu przy użyciu gorącej wody. Najlepiej powoli nalewać gorącą wodę na odpływ za pomocą czajnika lub czegoś podobnego. Gdy wystarczająco dużo lodu stopi się, woda znów będzie normalnie przepływać przez odpływ.

Uszkodzony system odszraniania

Już wiesz, że Twoja lodówka ma system odszraniania, który topi lód i szron co najmniej raz dziennie. Dwie najważniejsze części tego systemu to termostat odszraniania i grzałka odszraniania. Termostat nieustannie określa temperaturę z tyłu lodówki. Włącza on system odszraniania, gdy stwierdzi, że tył jest zbyt zimny z powodu szronu lub lodu. Ma to na celu roztopienie szronu lub lodu, zanim stanie się on zbyt poważnym problemem. Co do grzałki, to kiedy system odszraniania włącza się, zasila element grzewczy, aby stopić szron i nagromadzony lód. Element grzewczy można znaleźć za tylnym panelem komory.

Gdy tył lodówki zamarza, to prawdopodobnie dlatego, że system odszraniania nie działa tak, jak powinien. Bez regularnego odszraniania szron i lód gromadzi się z każdym dniem coraz bardziej. Powodem tego jest albo wadliwy termostat, albo niedziałająca grzałka. Uszkodzony termostat uniemożliwi systemowi odszraniania włączenie grzałki. Z drugiej strony, grzałka, która nie działa, niczego nie roztopi.

Rozwiązaniem jest tutaj wymiana termostatu lub grzałki, w zależności od tego, która z nich uległa awarii. Niestety, żadna z tych części nie nadaje się do naprawy. Tak więc wyjęcie ich i włożenie nowego jest jedynym rozwiązaniem. Aby to zrobić, należy najpierw opróżnić komorę lodówki i spróbować zdjąć tylny panel. To może być dość trudne, jeśli tył jest już pokryty lodem. Tak więc, trzeba będzie ostrożnie usuwać po kawałeczku lód lub stopić go przy użyciu gorącej wody. Gdy zdejmiesz panel, będziesz miał wyraźny dostęp do termostatu odszraniania i grzałki. Wszystko, co musisz zrobić w tym momencie, to usunąć uszkodzoną część i ponownie zainstalować nową w jej miejsce.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu