PoradyJest coś, czego nie lubi perz. Nie będzie rósł pod jednym warunkiem

Jest coś, czego nie lubi perz. Nie będzie rósł pod jednym warunkiem

sposób na perz fot. genialne.pl
sposób na perz fot. genialne.pl
Manuel
21.06.2023 15:59

Usuwanie chwastów z ogrodu jest w większości przypadków stosunkowo łatwe. Są i takie, które są bardziej oporne. Należy do nich m.in. perz. Pokażemy ci sposób na niego, dzięki któremu nie będzie on miał szans się rozwinąć.

Perz jest bardzo ekspansywnym chwastem, który może stanowić prawdziwą plagę, jeśli pozwolisz mu się rozwinąć. Co działa na niego najlepiej? Jak się go skutecznie pozbyć, jeśli już zdąży się zadomowić w naszym ogródku? Jakie opryski przeciw niemu się sprawdzają?

Sposób na perz w ogrodzie. Jeśli to zrobisz, to nigdy się na dobre nie rozwinie

Perz to bylina z rodziny wiechlinowatych bardzo pospolicie występująca w naszym kraju. Kwitnie od czerwca do września i wytwarza toksyczne substancje, które szkodzą roślinom znajdującym się w jego pobliżu. Jest bardzo odporny, łatwo się rozmnaża i regeneruje. Co gorsza, na pierwszy rzut oka może przypominać zwykłą trawę. Różni się jednak tym od niej, że wyrasta znacznie wyżej (nawet do 150 cm!). Zdaniem doświadczonych ogrodników najlepszym sposobem na walkę z nim jest częste, regularne, przycinanie trawy. Dzięki temu nie będzie on w stanie ani się należycie rozwinąć, ani rozsiać. Dodatkowo warto wspomnieć, że nie czuje się on również dobrze w miejscach regularnie i obficie nawadnianych. Nie lubi on bowiem wilgoci.

sposób na perz, fot. getty images
sposób na perz, fot. getty images

Co zrobić, jeśli perz zdążył się już rozwinąć w ogrodzie?

Walka z perzem jest niestety dużo trudniejsza, jeśli zdążył on już się rozwinąć i rozrosnąć w ogródku. Przede wszystkim niewielkie rezultaty dają wszelkiego typu opryski. Być może będziesz dzięki nim w stanie chwilowo rozwiązać problem, ale perz bardzo szybko się zregeneruje i odrośnie. Ma on bowiem silne korzenie, dzięki którym zawsze może powrócić do życia. Dlatego jedynym skutecznym sposobem na zwalczenie go jest jego mechaniczne usunięcie. Co gorsza, musisz go usunąć razem z całym jego korzeniem. Inaczej możesz być pewien, że odrośnie, a twój wysiłek pójdzie na marne.

sposób na perz, fot. getty images
sposób na perz, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także