PoradyJest jedna rzecz, o której musisz wiedzieć, jeśli Twoja monstera płacze

Jest jedna rzecz, o której musisz wiedzieć, jeśli Twoja monstera płacze

Dlaczego monstera płacze? Czy to jest normalne i nie powinienem się tym przejmować? Czy może to objaw chorobowy? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie wątpliwości związane z tym tematem.

Dlaczego monstera płacze fot. freepik
Dlaczego monstera płacze fot. freepik
Manuel

30.12.2022 18:58

Dlaczego moja monstera płacze?

Płacz lub pocenie się Monstery jest tak naprawdę dość powszechnym zjawiskiem w przypadku tego typu roślin. Twoja Monstera prawdopodobnie ocieka wodą z powodu zjawiska zwanego gutacją. Jest to naturalny i konieczny proces dla tego typu rośliny i zwykle występuje, gdy liście są wystawione na działanie wysokiej wilgotności, podobnie jak ludzie, gdy się pocą. Kropelki wody, które widzisz na liściach Monstery to woda, która została wyparta z rośliny w wyniku transpiracji. Transpiracja to proces, w którym para wodna opuszcza stomaty, czyli pory na spodniej stronie liścia.

Transpiracja nie może zachodzić w nocy, ponieważ roślina Monstera nie fotosyntetyzuje i dlatego nie ma energii, aby otworzyć swoje aparaty szparkowe. Woda musi jednak w jakiś sposób opuścić roślinę, więc jest wypychana przez specjalne pory gutacyjne na liściu. Pory te znajdują się na brzegach liści i pozwalają wodzie uciec bez utraty zbyt dużej ilości wilgoci z samej rośliny.

Gutacja a rosa

Należy pamiętać, że gutacja różni się od rosy. Rosa powstaje, gdy temperatura na zewnątrz się obniża i powietrze nie jest w stanie zatrzymać więcej pary wodnej. Ta wilgoć skrapla się wtedy na powierzchniach takich jak liście monstery. Jak wspomniano powyżej, gutacja ma miejsce, gdy roślina sama wypycha wodę z liści. Różnica pomiędzy gutacją a rosą może być określona poprzez dokładne przyjrzenie się roślinie. Pocące się liście monstery przechodzą proces gutacji, jeśli na końcówkach lub krawędziach liści znajdują się kulki wilgoci.

dlaczego monstera płacze, fot. freepik
dlaczego monstera płacze, fot. freepik

Kropelki wody na liściach monstery - efekt gutacji czy rosy?

Jeśli widzisz rosę na swojej roślinie, będzie ona bardziej równomiernie rozłożona na powierzchni liści. Dzieje się tak dlatego, że rosa jest tworzona przez powietrze, a nie przez samą roślinę. Rosa występuje na roślinach zewnętrznych, podczas gdy gutacja jest bardziej powszechna w przypadku roślin wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że rośliny pokojowe są często umieszczane w środowiskach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie.

Czy to normalne, że monstera się poci?

Tak, to całkowicie normalne, że monstera się poci. Proces ten znany jest również jako płacz, wyciek lub, bardziej formalnie, gutacja. Roślina pozbywa się nadmiaru wody poprzez maleńkie otwory zwane hydatodami, które można znaleźć na czubku liścia. Nie jest to oznaka, że roślina jest chora lub potrzebuje więcej wody. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie! Twoja roślina prawdopodobnie dostaje zbyt dużo wody i próbuje pozbyć się jej nadmiaru. Chociaż to zjawisko jest normalne, ważne jest, aby być świadomym, jak często się to dzieje. Jeśli twoja roślina stale się poci, oznacza to, że może potrzebować zmiany środowiska, aby mogła regulować pobieranie wody.

dlaczego monstera płacze, fot. freepik
dlaczego monstera płacze, fot. freepik

Czy pocenie się oznacza, że przesadzam z podlewaniem mojej monstery?

Jeśli często obserwujesz gutację, możliwe jest, że przesadzasz z podlewaniem rośliny. Gdy roślina jest nadmiernie podlewana, korzenie nie są w stanie pobrać całej wody i zaczyna ona gromadzić się w liściach. W tym momencie monstera wypaca nadmiar wilgoci. Szukaj innych oznak nadmiernego podlewania, takich jak żółknące liście, więdnięcie lub ogólny brak wzrostu. Możesz także zauważyć pleśń, szkodniki lub choroby grzybowe, jeśli Twoja monstera jest nadmiernie podlewana. Jak poradzić sobie z tym problemem? Najlepszym sposobem działania jest zmniejszenie podlewania. Następnie pozwól ziemi całkowicie wyschnąć między jednym a drugim podlewaniem. Należy również sprawdzić drenaż doniczki, aby upewnić się, że woda nie siedzi na dnie i nie powoduje gnicia korzeni.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe