PoradyLajfhakiJest tylko 1 powód, dla którego palma żółknie, i tylko 1 sposób, by ją uratować

Jest tylko 1 powód, dla którego palma żółknie, i tylko 1 sposób, by ją uratować

palma areka żółknie, fot. Genialne
palma areka żółknie, fot. Genialne
22.08.2023 14:10

Palma areka żółknie zaraz po zakupie? Odpowiednia pielęgnacja i stanowisko w domu powinny poprawić jej kondycję już w kilka dni. Sprawdź, jak się nią zająć, by wyglądała jak ze sklepowej wystawy.

Tytułowa palma to roślina, którą widać wszędzie. Większość ma ją w domach, jest często na promocji w sklepach, a nawet dyskonty meblowe wprowadziły ją do sprzedaży. Czy jest aż tak fantastyczna i łatwa w uprawie? Otóż trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki, bez których nie będzie w stanie wypuszczać nowych liści. Jednym z nich jest odpowiednia wilgotność powietrza, a z tym większość osób ma spory problem.

Palma zaczyna wysychać na końcach?

Kupiłeś nową roślinę, a ta zaraz zaczyna wysychać i brązowieć? To znak, że w twoim domu jest zbyt suche powietrze. Przeciętna wilgotność w mieszkaniu to 25 proc. a palma areka wymaga jej na poziomie 40-60 proc. W takim wypadku trzeba pomyśleć o tym, by postawić ją w sporej odległości od grzejników i nawiewów. Do tego warto zainwestować w nawilżacz powietrza lub zwyczajnie postawić suszarkę na pranie niedaleko rośliny. Powstałych uszkodzeń nie da się wyleczyć, lecz można im zapobiegać na przyszłość. Kolejna sprawa to wymiana podłoża w doniczce zaraz po przyniesieniu ze sklepu. Zazwyczaj ziemia jest jałowa i ma za zadanie utrzymać roślinę tylko przez parę dni, gdy jest w sprzedaży. Ponadto mogą być w niej szkodniki, które przeniosą się na inne kwiaty w twoim otoczeniu. Doniczka powinna być dużo większa, dzięki czemu korzenie będą miały miejsce na rozwój. Często ją podlewaj, a od czasu do czasu zraszaj liście — roślina będzie zadowolona.

Palma areka żółknie? To przez tego szkodnika, fot. freepik
Palma areka żółknie? To przez tego szkodnika, fot. freepik

Palma areka żółknie? Możliwe, że atakuje ją przędziorek

Jeśli widzisz żółte przebarwienia na blaszce liścia, może to oznaczać, że palma została zaatakowana przez szkodnika. Przędziorek chmielowiec to częsty lokator w naszych roślinach, który bardzo dobrze znosi wszelkie warunki i ciężko jest się go pozbyć. Aby go zwalczyć, mamy do dyspozycji dwa sposoby. Pierwszy to zadziałanie specjalnym opryskiem, ale to kosztuje i z reguły ratowanie kwiatów chemią to ostatnia deska ratunku. Drugi, bardziej zalecany sposób, to dokładne przemycie liścia po liściu wacikiem nasączonym wodą z mydłem, a następnie spłukanie rośliny pod prysznicem. Jednorazowy zabieg nie będzie skuteczny, dlatego musisz zrobić jej takie "spa" nawet kilka razy.

palma areka żółknie? to przez tego szkodnika, fot. freepik
palma areka żółknie? to przez tego szkodnika, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także