Jeszcze masz czas na wysiew ogórków do gruntu. Możesz to zrobić na 2 sposoby

Kiedy siejemy ogórki do gruntu? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu dopiero początkujących ogrodników. Jak się okazuje ten proces wcale nie jest skomplikowany.

Jeszcze masz czas na wysiew ogórków do gruntu. Możesz to zrobić na 2 sposoby

Ogórki gruntowe są chyba najczęściej uprawianym warzywem w przydomowych ogródkach. I to nic dziwnego, gdyż często wykorzystujemy je później do kiszenia. Jednak osoby, które są na początku swojej ogrodniczej kariery, często nie wiedzą jak przygotować się do siewu. Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne.

Jak siać ogórki?

Ten proces możesz przeprowadzić na dwa sposoby. Najpierw w sklepie ogrodniczym kup nasiona. Następnie jeszcze w drugiej połowie kwietnia posiej je do małych doniczek lub mini szklarni (tzw. inspekt). Pojemniki ustaw na słonecznym parapecie. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę (ok. 22 stopnie Celsjusza), a także umiarkowane podlewanie. Poczekaj do przełomu maja i czerwca. Wówczas gotową rozsadę możesz już zacząć sadzić na grządkach. Drugim patentem jest sianie nasion od razu do gruntu. Tą czynność przeprowadź w terminie od połowy maja do połowy czerwca. Wszystko dlatego, aby zminimalizować ryzyko przemarznięcia nasion. Musisz wiedzieć, że ogórki są bardzo wrażliwe na spadek temperatury. Wysiew do gruntu rozpocznij od wykonania dołków o głębokości ok. 1,5-2 cm. W nich umieść po maksymalnie 3 nasiona. Zadbaj o to, aby odstępy pomiędzy dołkami wyniosły ok. 10-15 cm. Jeżeli wykiełkują wszystkie trzy nasiona, to koniecznie usuń najsłabszą siewkę.

kiedy siejemy ogórki do gruntu, fot. gettyimages
kiedy siejemy ogórki do gruntu, fot. gettyimages

Jak dbać o uprawę ogórków?

Najważniejsze jest właściwe nawodnienie. To koniecznie ważne w okresach suszy oraz podczas wegetacji. Pamiętaj, aby ogórki podlewać tylko rano lub wieczorem. Nigdy nie rób tego w palącym południowym słońcu. Wówczas istnieje duże ryzyko, że poparzysz ich liście. Do nawadniania wybierz letnią wodę. Nie może być lodowata. Istotne jest także stanowisko. Warzywa lubią miejsca słoneczne, ciepłe, a także osłonięte od wiatru. Najlepiej czują się w ziemi przepuszczalnej i próchniczej. Odpowiednie będzie dla nich podłoże zasadowe. Co więcej ogórki doskonale czują się w sąsiedztwie fasoli, grochu, cebuli, a także bazylii i kopru.

kiedy siejemy ogórki do gruntu, fot. gettyimages
kiedy siejemy ogórki do gruntu, fot. gettyimages

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone