Balkon i ogród5 przepisów na użycie jodu w ogrodzie. Nigdy więcej nie będziesz martwić się o swoje rośliny

5 przepisów na użycie jodu w ogrodzie. Nigdy więcej nie będziesz martwić się o swoje rośliny

5 przepisów na użycie jodu w ogrodzie. Nigdy więcej nie będziesz martwić się o swoje rośliny
Katarzyna

25.05.2021 06:52, aktual.: 25.05.2021 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jodyna stosowana jest najczęściej podczas opatrywania stłuczonego kolana lub odkażania ran, jednak jak się okazuje, świetnie sprawdzi się też w walce ze szkodnikami. Jeśli zmagasz się z plagą chorób powodowanych drobnoustrojami, które żerują w Twoim ogrodzie, koniecznie sprawdź dlaczego warto używać jodynę w ogrodzie i... jak jej używać. Dużym plusem stosowania jodyny jest również jej cena - mała butelka to koszt około 3,5 złotego.

Jod w ogrodzie

instagram.com/ogrody_ziolowe
instagram.com/ogrody_ziolowe

Jod jest niezbędnym pierwiastkiem i dla nas i jak się okazuje, potrzebują go również rośliny. I to nie tylko do zwykłych funkcji życiowych, ale również do ochrony przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami. Niestety w naszych glebach może go być za mało. Więcej jodu znajduje się w glebach w pasie nadmorskim z oczywistych przyczyn bliskości do morza.

Jod możemy dostarczyć roślinom używając jodyny, która zawiera tylko 3% jodu rozpuszczonego w etanolu o stężeniu 90% z dodatkiem jodku potasu.

Innym źródłem jodu jest płyn Lugola, który jest wodnym roztworem jodu i jodku potasu.

Niestety jod się szybko ulatnia, więc większość preparatów należy za każdym razem robić od nowa.

Ale... jod zawsze działa, ponieważ żadna bakteria, ani grzyb nie jest w stanie się na jod uodpornić. Żadne drobnoustroje nie uodparniają się na jod.

Stosując jodynę, która jest źródłem jodu, w swoim ogrodzie ochronisz korzenie roślin przed gniciem, a także odżywisz ich sadzonki. Jod pomaga także powiększyć plony i pozbyć się mączniaka prawdziwego. Dodatkowo w życiu roślin jod uczestniczy w fotosyntezie, oddychaniu oraz wymianie azotowej. Dlatego tak ważne jest, aby roślinom nie zabrakło tej substancji, ponieważ jego ubytek może spowodować zmniejszenie odporności roślin, co skutkuje gniciem liści i korzeni oraz narażeniem roślin na różne choroby.

Gdzie w glebie znajduje się najwięcej jodu?

unsplash.com
unsplash.com

Naturalny jod występuje najczęściej w żyznych, czarnych ziemiach, przeważnie na obszarach przybrzeżnych lub nizinnych. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, wtedy jod wiąże się w niskich warstwach gleby i staje się niedostępny dla roślin. Wizualnie ciężko jest rozpoznać brak tego pierwiastka w glebie, dlatego też w celach zapobiegawczych warto wspomagać rośliny jodyną.

1. Jod do wzmacniania i porostu roślin w ogrodzie

planetapolska.net
planetapolska.net

Jodyny możesz użyć do podlania sadzonek, co spowoduje ich szybszy wzrost, a także dostarczy im dodatkowego wsparcia na czynniki atmosferyczne oraz choroby przez zawarty w niej właśnie jod. Użyj jodyny podczas sadzenia pomidorów, papryki, ogórków, kapusty czy bakłażanów.

Jak użyć jodyny do podlewania?

Najlepiej rozcieńczyć 1-2 kroplę jodyny w 3,5 litrach wody, a następnie dobrze wymieszać. Po uzyskaniu mikstury, podlej korzenie rośliny. Bardzo ważne jest, aby przy podlewaniu nie rozlać mieszaniny na łodygi i liście roślin, ponieważ nawet najmniejsze stężenie jodu może spowodować spalenie delikatnych części rośliny.

2. Jod kontra mączniak

instagram.com/gabizemetro
instagram.com/gabizemetro

Mączniak to utrapienie wielu ogrodników i działkowiczów, którzy często szukają skutecznego sposobu, jak się go pozbyć. Mączniak najczęściej grasuje na krzaczkach porzeczki, agrestu, a także pomidorów, młodych ogórków, dyni, róż, piwonii czy chryzantem.

Aby go zwalczyć wymieszaj 1 ml jodyny w 9 litrach wody z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydłem w płynie oraz 1 litrem odtłuszczonego mleka. Teraz przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i opryskaj zarażone rośliny.

3. Jod w walce z innymi szkodnikami

unsplash.com
unsplash.com

Jeśli to nie mączniak jest problemem, możesz rozcieńczyć 20 ml jodyny z 10 litrami wody. Po wymieszaniu, przelej około 1 litr mikstury pod każdy krzew. Warto pamiętać aby tę czynność wykonywać wieczorem.

Jeśli rośliny (np. ziemniaki lub pomidory) zachorowały i widzisz na liściach brązowe plamy, a same plony zaczynają gnić, użyj 15 kropli roztworu jodu, czyli jodyny oraz 10 litrów wody z 1 litrem odtłuszczonego mleka. Taką mieszaninę opryskuj chore rośliny 2 lub 3 razy w przeciągu miesiąca.

4. Jod jako nawóz dla roślin doniczkowych

40 kropel jodyny rozcieńcz w 10 litrach wody. Wymieszaną miksturę przelej pod korzenie ogórków, kapusty, pomidorów czy papryki. Podlewaj je co 3-4 tygodnie.

Oprócz stosowania jodu w ogrodzie, możesz go również zastosować do pielęgnacji roślin doniczkowych. Jeśli korzenie roślin w domu są słabe, wystarczy że blisko ścianki nalejesz niewielką ilość jodyny rozcieńczonej w wodzie. Pamiętaj stosuj miksturę tylko na wilgotną glebę!

5. Krochmal z jodyną na ochronę pomidorów przed zarazą

Na forum ogrodniczym można znaleźć przepis na krochmal z jodyną, która jeszcze lepiej zabezpiecza pomidory przed zarazą.

1/2 litra wody

1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej

deszczówka (dla uzyskania odpowiedniego pH)

3 ml octu 10%

2 ml jodyny

1 łyżeczkę od herbaty skrobi ziemniaczanej rozpuszczamy w 1/2 szklanki wody dobrze mieszając, a następnie zagotowujemy resztę, to jest 1,5 szklanki wody.

Po zagotowaniu wody wlewamy roztwór skrobi i mieszamy gotując około 1 minuty.

Do butelki o pojemności 1 l wlać ok 1/4 litra deszczówki, do tego dodać 100 ml świeżo zagotowanego krochmalu a następnie dodać 5 ml octu 6 % lub 3 ml octu 10 % Wymieszać krochmal z wodą i octem a następnie dodać 2 ml jodyny oraz uzupełnić deszczówką do objętości 1 litra. Wymieszać. W razie problemów z rozpylaniem dodać kilka kropel płynu do naczyń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także