Już kilka kropli takiego naparu z ziół zabezpiecza przed kleszczami
Dni stają się coraz cieplejsze i coraz chętniej wybieramy się na spacer do parku lub lasu. Niestety oznacza to również, że budzą się po zimie różne nieprzyjazne nam żyjątka. Co najlepiej stosować na kleszcze? Podpowiemy ci parę naturalnych i skutecznych rozwiązań.
04.04.2023 19:18
Co przyciąga kleszcze? Kiedy musimy się liczyć z ich obecnością?
Kleszcze są aktywne od temperatury wynoszącej mniej więcej 5 stopni Celsjusza. Masowo budzą się do życia wczesną wiosną, a sezon na nie niestety kończy się dopiero późną jesienią. Zdaniem ekspertów najbardziej aktywne są w okresie od maja do czerwca. Warto pamiętać, że objawy zarażenia bakteryjnego po ich ugryzieniu z reguły nie pojawiają się od razu, tylko dość późno - od 3 do 40 dni od chwili, gdy zakażony kleszcz przeniósł bakterie do organizmu człowieka. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczać tak mocno, jak to możliwe.
Przyciągają je przede wszystkim jasne kolory ubrań i naturalne zapachy naszych ciał (innych zwierząt także). W przypadku zapachów jednak fakt ten możemy wykorzystać także przeciwko samym kleszczom. Jeżeli będziemy pachnieli czymś, co kleszczom kojarzy się z zagrożeniem lub czymś negatywnym, to nie będą one chciały nas zaatakować. W sklepach można dostać wiele preparatów bazujących na zapachach odstręczających kleszcze. Jeśli tylko chcesz, możesz samemu stworzyć skuteczny i w 100 procentach naturalny preparat przeciwko nim.
Co stosować na kleszcze? Domowe, skuteczne mieszanki
Istnieje wiele ziół, których kleszcze zdecydowanie nie lubią i których zapach je odstręcza. Jeśli zaparzysz z nich napar i zaaplikujesz go na ciało, to będą one trzymały się od ciebie z daleka. Napar taki przygotuj dokładnie tak samo, jakbyś robił herbatę. Po ostygnięciu przelej swoją mieszankę do buteleczki ze spryskiwaczem i użyj jej zawartości na sobie. I to wszystko. Jest to jeden z najtańszych i najbardziej naturalnych sposobów na zabezpieczenie się przed kleszczami. A to lista popularnych i ogólnodostępnych w naszym kraju ziół, które działają odstraszająco przeciwko kleszczom:
- szałwia,
- rozmaryn,
- melisa lekarska,
- suszona lawenda,
- mięta pieprzowa,
- geranium,
- tymianek.
Pamiętaj jednak, że spryskanie taką mieszanką nie da ci 100-procentowej gwarancji, że kleszcz cię nie zaatakuje. Jeżeli masz podejrzenia, że cię ugryzł, zwróć się jak najszybciej do lekarza.
Może cię również zainteresować: Po pierwszym koszeniu trawy po zimie nie wyrzucaj jej! To cenny nawóz za 0 złotych