Już niedługo przyjdzie czas na przycinanie hortensji. Zobacz jak to należy zrobić

Już niedługo przyjdzie czas na przycinanie hortensji. Zobacz jak to należy zrobić

przycinanie hortensji, fot. Unsplash
przycinanie hortensji, fot. Unsplash
19.01.2023 11:05

Przycinanie hortensji nie jest skomplikowaną rzeczą. Jednak każdy ogrodnik powinien o niej pamiętać. Dzięki temu rozwinie piękne kwiatostany.

Hortensja ogrodowa cieszy oczy swoimi okazałymi kwiatami przez całe lato. A niektóre jej odmiany potrafią pozostać w rozkwicie nawet przez miesiące jesienne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Dzięki temu kondycja rośliny znacznie się polepszy. Należy usuwać pędy martwe, chore, połamane. Dodatkowo zabieg przycinania sprawi, że hortensja wypuści jeszcze okazalsze kwiaty.

przycinanie hortensji, fot. Unsplash
przycinanie hortensji, fot. Unsplash

Kiedy należy przycinać hortensję ogrodową?

Zaleca się, aby robić to zaraz na początku wiosny (od marca do kwietnia). Ta zasada tyczy się wszystkich odmian hortensji ogrodowej. Ważne jest, aby zrobić to już po przymrozkach, ale jeszcze przed nastaniem okresu wegetacji.

Jak przycinać hortensję ogrodową?

Musisz wiedzieć, że roślina wypuszcza kwiaty na pędach zeszłorocznych. Oznacza to, że wraz z początkiem wiosny posiada już pąki. Oczywiście najpierw z hortensji trzeba usunąć zimowe okrycie. Wówczas zabierz się do obcinania przekwitniętych kwiatostanów, a także pędów uszkodzonych, martwych oraz chorych. Zostaw te pędy, na których zauważysz, że zaczynają rozwijać się pąki.

przycinanie hortensji, fot. Unsplash
przycinanie hortensji, fot. Unsplash

Cięcie przeprowadzaj pod skosem, a cały zabieg wykonaj w suchy dzień. Dzięki temu woda deszczowa nie zgromadzi się w tym miejscu, gdzie przeprowadziłeś cięcie. To uchroni roślinę przed chorobami grzybowymi.

Ciekawostki o hortensji ogrodowej

  • Hortensja przybyła do Europy z terenu Chin, Japonii oraz Korei.
  • Może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości.
  • Ciekawe jest to, że możesz zmienić wybarwienie ich kwiatów. Kiedy podłoże jest kwaśne, to roślina wypuszcza błękitne kwiaty. Natomiast podłoże zasadowe sprawia, że hortensja kwitnie na czerwono.
  • Łacińska nazwa hortensji to Hydrangea. Można to przetłumaczyć jako pojemnik na wodę. W związku z tym roślina zwana jest też wodnym krzewem. Jej nazwa może wywodzić się od żeńskiego imienia - Hortensja bądź łacińskiego słowa hortus (ogród).

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także