Już teraz zastaw te proste i ekologiczne pułapki na ślimaki. Dzięki temu nie wtargną one do Twojego ogrodu

Już teraz zastaw te proste i ekologiczne pułapki na ślimaki. Dzięki temu nie wtargną one do Twojego ogrodu

pułapki na ślimaki, fot. Unsplash
pułapki na ślimaki, fot. Unsplash
06.03.2023 11:43, aktualizacja: 06.03.2023 14:09

Ślimaki wiosną w ogrodzie są w stanie wyrządzić wiele szkody. Dlatego już teraz postaw na ekologiczne pułapki na ślimaki i z wyprzedzeniem zabezpiecz swoje uprawy.

Ślimaki to prawdziwe utrapienie każdego ogrodnika. One na żer wychodzą w nocy, a ich ofiarami padają rośliny ozdobne, kiełkujące warzywa oraz liście sałaty, kapusty, czy truskawek wraz z ich owocami. Bytują w wysokiej trawie oraz zacienionych miejscach. Uwielbiają wilgoć, a także pochmurne dni. Wraz z nastaniem wiosny ogrodnicy już myślą, jak tu sprytnie pozbyć się tych mięczaków rujnujących uprawy.

pułapki na ślimaki, fot. Unsplash
pułapki na ślimaki, fot. Unsplash

Jakie pułapki można zastawić na ślimaki?

Już w marcu możesz rozstawić pierwsze pułapki, które sprawią, że ślimaki nie odważą się podejść do grządek i rabatek.

  • Weź cynamon i rozsyp go wokół sadzonek oraz roślin. Następnie wymieszaj go lekko z wierzchnią warstwą gleby. Ślimaki nie lubią jego zapachu.
  • Barierą nie do sforsowania dla ślimaków jest także popiół drzewny. On dodatkowo użyźni glebę i jest idealnym nawozem dla roślin lubiących zasadowe podłoże.
  • Mięczaki nie tolerują również zapachu fusów z kawy. Dlatego je także możesz rozsypać wokoło roślin. Pamiętaj tylko, że fusy preferują rośliny, które wolą kwaśne podłoże. One wzbogacą glebę w magnez, wapń czy potas.
  • Skorupki jaj nie tylko odstraszą ślimaki, ale także zasilą glebę (mają dużo wapnia). Zbieraj je konsekwentnie, a później zmiel wszystko w robocie kuchennym lub rozdrobnij w inny sposób (dobrze sprawdzi się wałek kuchenny). Proszek rozsyp wokół ogrodowych sadzonek. Pamiętaj, aby tę czynność regularnie powtarzać. Ślimaki nie lubią przedmiotów o ostrych krawędziach i szorstkiej fakturze.

Ważną rzeczą jest też to, aby fusy, popiół, skorupki czy cynamon rozsypywać w bezdeszczowy i suchy dzień. Wówczas woda nie zmyje tych substancji. Oczywiście po każdych opadach cały zabieg należy powtarzać.

pułapki na ślimaki, fot. Unsplash
pułapki na ślimaki, fot. Unsplash

Jak wyłapać ślimaki z ogrodu?

Jeżeli ślimaki już wtargnęły do ogrodu, to możesz je szybko wyłapać. Do kartonu po mleku czy soku wlej piwo, wodę zmieszaną z drożdżami lub miodem czy mleko rozcieńczone wodą. Karton połóż na ziemi i czekaj, aż ślimaki wpełzną do środka. Później przenieś je w bezpieczne miejsce z dala od ogrodu.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także