PoradyKamień w czajniku powoduje wzrost rachunku za prąd nawet o 25% więcej niż to konieczne

Kamień w czajniku powoduje wzrost rachunku za prąd nawet o 25% więcej niż to konieczne

Jak usunąć kamień z czajnika Fot. YouTube
Jak usunąć kamień z czajnika Fot. YouTube
Manuel

12.11.2022 06:28, aktual.: 12.11.2022 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kamień w czajniku jest nie tylko nieestetyczny, ale wpływa również na smak wody. Dlatego filiżanki herbaty lub kawy mogą nie być tak smaczne, jak powinny, jeśli nie zajmiemy się tym problemem. Jak usunąć kamień z czajnika?

Dlaczego warto usunąć kamień z czajnika?

Są 3 ważne powody, aby to zrobić:

  • kamień wpływa na wydajność elementu czajnika, przez co dłużej się on nagrzewa i skraca się jego żywotność;
  • wygląda on nieestetycznie, gdy pływa w filiżance herbaty;
  • kamień sprawia, że woda w czajniku ma "dziwny" smak;

Jak usunąć kamień z czajnika?

Kamień to biały, kredowy osad, który gromadzi się w czajnikach lub ekspresach do kawy i jest szczególnie widoczny na stali nierdzewnej. Można go stosunkowo łatwo usunąć za pomocą naturalnych środków, które prawdopodobnie masz już w domu.

jak usunąć kamień z czajnika, fot. freepik
jak usunąć kamień z czajnika, fot. freepik

Za pomocą białego octu

Zacznij od napełnienia czajnika do linii maksymalnej równymi częściami wody i białego octu. Zagotuj czajnik i pozostaw mieszaninę na godzinę. Wylej mieszankę i przepłucz wnętrze czajnika czystą wodą. Jeśli kamień pozostanie, powtórz proces. Możesz dodać więcej octu niż wody w zależności od ciężkości kamienia. Jeśli nadal się utrzymuje, użyj gąbki lub ściereczki, aby usunąć kamień z czajnika. Nie szoruj elementu grzejnego, bo możesz uszkodzić czajnik. Opłucz i zagotuj czajnik czystą wodą, aż zapach zniknie.

Za pomocą cytryny

Napełnij swój czajnik czystą wodą do poziomu tuż poniżej linii maksymalnej. Wyciśnij sok z cytryny do czajnika. Pozostałą cytrynę pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do wody. Zagotuj czajnik z cytryną i wodą w środku. Pozostaw mieszankę na godzinę. Wylej zawartość i opłucz czajnik czystą wodą, upewniając się, że usunięto resztki cytryny.

Podobnie zadziała kwasek cytrynowy. Wsyp jedno opakowanie kwasku cytrynowego do czajnika i zalej go wodą. Zagotuj wodę i zostaw na jakiś. Potem wylej wodę z kwaskiem i opłucz czajnik czystą wodą.

Jak usunąć kamień z czajnika Fot. Freepik
Jak usunąć kamień z czajnika Fot. Freepik

Za pomocą... Coca-Coli

Większość z nas słyszała o cudownych właściwościach czyszczących Coca-Coli, ale czy wiesz, że można jej użyć, aby usunąć kamień z czajnika? Zawiera ona kwas węglowy, który jest naprawdę potężny, jeśli chodzi o walkę z kamieniem. Napełnij swój czajnik Coca-Colą i zagotuj. Pozostaw na 30 minut. Dokładnie wypłucz, aby usunąć wszelkie zapachy.

Sztuczka z sodą oczyszczoną

Po zastosowaniu którejkolwiek z powyższych metod, możesz zrobić dodatkowy krok i posypać czajnik kilkoma łyżkami sody oczyszczonej. Pozostaw ją w czajniku, aby "usiadła" w podstawie na kilka minut. Teraz przy użyciu miękkiej ściereczki wytrzyj wnętrze czajnika do czysta, a następnie wypłucz.

A tutaj przeczytasz o tym, jak wyhodować borowiki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także