PoradyPakowałem w to jedzenie synowi do szkoły, a teraz usuwam tym kamień w łazience i kuchni

Pakowałem w to jedzenie synowi do szkoły, a teraz usuwam tym kamień w łazience i kuchni

Kamień w łazience i na zlewozmywaku jest zmorą każdej pani domu. Często jego powstania nie da się uniknąć, za to można go szybko i w prosty sposób zwalczyć. Pokażemy ci, jak to zrobić.

Kamień w łazience. Fot. Genialne.pl
Kamień w łazience. Fot. Genialne.pl
Manuel

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, kamień nie jest groźny dla naszego zdrowia. Mimo to wygląda zazwyczaj tak nieestetycznie i nieprzyjemnie, że każdy chce się go pozbyć ze swojego domu. W dodatku zatyka otwory w słuchawce prysznica czy kran w kuchni. Warto go w porę ujarzmić.

Skąd bierze się kamień w łazience?

Głównym źródłem kamienia pojawiającego się na różnych elementach łazienki czy kuchni jest zawsze twarda woda. Różni się od zwykłej znaczną ilością soli magnezu oraz soli wapnia. Te drugie wytrącają się często w węglan wapnia, który pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w kamień. Tego zaś nie da się definitywnie pozbyć, chyba że woda jakimś cudem przestałaby być twarda.

kamień w łazience, fot. getty images
kamień w łazience, fot. getty images

Jak szybko i w prosty sposób usunąć kamień w łazience i kuchni?

Jeżeli chcesz "na już" pozbyć się kamienia, bo np. za kwadrans spodziewasz się wizyty rodziny, to dobrym wyjściem jest użycie w tym celu papieru do pieczenia. Ma właściwości, które sprawiają, że jest idealnym środkiem do rozprawy z kamiennym osadem. Z dużymi, starszymi plamami może sobie nie poradzić równie dobrze, ale do tych delikatnych, które pojawiają się często w zadbanych łazienkach, nadaje się świetnie. Wystarczy, że weźmiesz arkusz do ręki i pognieciesz go dla lepszego tarcia. Teraz przetrzyj lub wyszoruj lekko zakamieniałe elementy łazienki czy kuchni. Większość plam, które w ten sposób potraktujesz, niemal od razu zniknie. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że nie pozostawia po szorowaniu żadnego nieprzyjemnego, drażniącego zapachu.

Dirty faucet with limescale, calcified water tap with lime scale on washbowl in bathroom.
Dirty faucet with limescale, calcified water tap with lime scale on washbowl in bathroom.

Co zrobić w przypadku trudniejszych osadów z kamienia?

Jeśli problem z kamieniem jest poważny, a mimo to nie chcesz używać chemicznych sklepowych środków, to zawsze możesz sięgnąć po ocet (wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:1) lub sodę oczyszczoną (połącz ją z wodą 3:1). Obydwa te środki radzą sobie zazwyczaj bardzo dobrze z rozpuszczaniem kamiennych zacieków, choć wymagają włożenia znacznie większej ilości czasu niż w przypadku użycia papieru do pieczenia.

Przed wizytą gości wrzucam kulę do WC. Wykonanie jej kosztuje grosze, a cała łazienka ładnie pachnie