Karmię grudnika tymi dwoma tabletkami i dzięki temu obficie kwitnie

Jak nawozić grudnika Fot. Freepik / genialne
Jak nawozić grudnika Fot. Freepik / genialne

29.12.2022 09:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W grudniu zakwita wyjątkowa roślina. To  bożonarodzeniowy kaktus, który podczas świąt staje się piękną ozdobą domu. Czy wiesz jak nawozić grudnika, aby kwiaty nie opadły przedwcześnie.

Grudnik to niezwykła roślina. W warunkach naturalnychwystępuje w lasach tropikalnych Brazylii i ma szereg innych nazw: kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus. Wraz z końcem listopada obsypuje się dekoracyjnymi kwiatami w odcieniach różu, czerwieni, fioletu, bieli. Dzięki temu staje się piękną ozdobą w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dzięki temu donica z grudnikiem może stać się dekoracją stołu bą

Jak nawozić grudnika, fot. Freepik
Jak nawozić grudnika, fot. Freepik

Wykorzystaj moc węgla aktywnego i aspiryny

Jedną (w przypadku małej rośliny) lub dwie (w przypadku większego okazu) tabletki węgla aktywnego rozgnieć na proszek. Następnie posyp nim ziemię w doniczce i lekko wymieszaj. Chodzi o to, aby gleba dobrze połączyła się z węglem. On ogranicza rozwój pleśni, a także chroni korzenie przed zgnilizną. Dodatkowo zmniejsza rozwój bakterii i poprawia jakość podłoża.

Następnie jedną tabletkę aspiryny rozpuść w litrze wody. Takim roztworem spokojnie podlewaj grudnika. Możesz nim również spryskać liście rośliny.

Jak nawozić grudnika, fot. Freepik
Jak nawozić grudnika, fot. Freepik

Jak dbać o zygokaktusa?

Sama pielęgnacja kaktusa bożonarodzeniowego nie jest specjalnie trudna. . Roślina lubi jasne stanowiska (bądź z niewielkim półcieniem), ale pozbawione bezpośredniej ekspozycji słonecznej. Dobrym miejscem będą okna wychodzące na północ.

Dodatkowo podłoże w doniczce powinno być zawsze lekko wilgotne. Roślinę należy podlewać umiarkowanie (grudniki nie lubią nadmiaru wody oraz zbytniego przesuszenia). Nie ustawiaj też donicy blisko kaloryfera, gdyż nadmiar ciepła jest jest korzystny dla grudnika.

Musisz też pamiętać, że kaktusy bożonarodzeniowe w okresie kwitnienia żywo reagują na wszelkie zmiany miejsca. Wówczas gubią pąki. Dlatego nie przestawiaj non stop donic, ale znajdź dla nich stałe miejsce. Rośliny kończą kwitnienie w lutym bądź marcu.

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także