PoradyKaszlesz i psikasz? Pranie z tym dodatkiem jest wtedy ważniejsze niż myślisz

Kaszlesz i psikasz? Pranie z tym dodatkiem jest wtedy ważniejsze niż myślisz

Jak dezynfekować pranie fot. genialne.pl
Jak dezynfekować pranie fot. genialne.pl
04.03.2023 09:59

Przekonaj się, jak dezynfekować pranie i kiedy należy to robić. Dzięki temu jeszcze lepiej zadbasz o swoich domowników oraz całe otoczenie.

Istnieje kilka przypadków, kiedy warto pomyśleć o dezynfekcji ubrań, pościeli czy innych tkanin. Przeprowadź ten zabieg, kiedy:

  • ktoś z domowników był chory;
  • ubrania sportowe, pomimo prania, ciągle mają nieprzyjemny zapach;
  • ktoś z domowników jest alergikiem;
  • zwierzę, dorosły lub dziecko cierpiało z powodu wymiotów czy biegunki.
jak dezynfekować pranie, fot. Freepik
jak dezynfekować pranie, fot. Freepik

Jak wiadomo, drobnoustroje znajdują się wszędzie. Standardowe pranie w niskich temperaturach chroni tkaniny, ale nie zabija zarazków, które dalej mogą się łatwo przenosić. Aby zmniejszyć ich ilość lub odświeżyć otoczenie, warto zdezynfekować ręczniki, ubrania i pościel. Jak to zrobić?

Jak zdezynfekować ubrania?

  • Pościel, ścierki oraz ręczniki raz na jakiś czas wypierz w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Nie bój się tego.
  • Musisz wiedzieć, że większość mikrobów ginie w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Nie zaszkodzi ona ani ubrankom niemowlęcym, ani bawełnie (wybierz program dezynfekcja lub antyalergiczny). Dla pewności dokładnie przestudiuj wcześniej metki i przekonaj się, które ubrania możesz wyprać w wyższej temperaturze.
  • Większość odzieży wykonana jest z delikatnych tkanin. Producenci zalecają pranie w 30-40 stopniach Celsjusza, ale jak w tak niskiej temperaturze zdezynfekować ubrania? Z pomocą przychodzą tutaj płyny i proszki dezynfekujące, które oparte są na formule aktywnego tlenu i zwalczają roztocza, bakterie oraz grzyby. Są przyjazne dla delikatnych materiałów, a także nie powodują ich blaknięcia i usuwają plamy.
jak dezynfekować pranie, fot. Freepik
jak dezynfekować pranie, fot. Freepik
  • W przypadku białych ubrań możesz zastosować wybielacz - usunie drobnoustroje, przykry zapach, a także przywróci biel tkanin. Pamiętaj, że to dość silny środek i nie zależy stosować go do każdego prania.
  • Wełniane koce czy pluszowe zabawki możesz zdezynfekować, władając je do zamrażalnika. Innym sposobem jest potraktowanie ich parownicą ręczną. Wysoka temperatura pary zabije mikroby.
  • Dezynfekujące właściwości ma także olejek sosnowy. Możesz dodać go do prania. Olejek z drzewa herbacianego jest jednak najlepszy, usuwa bakterie, grzyby i wirusy.
Natural organic oil from pine nuts in a bottle on a wooden background. Concept for natural cosmetics and body care. Home pharmacy. Top view flat layout
Natural organic oil from pine nuts in a bottle on a wooden background. Concept for natural cosmetics and body care. Home pharmacy. Top view flat layout

Pralka do zadań specjalnych

Na rynku dostępne są pralki z technologią ActiveOxygen. To metoda czyszczenia aktywnym tlenem. Pranie robione jest w niskiej temperaturze i bez użycia detergentów, a nawet wody. Aktywny tlen oraz zimna para wodna zabijają zarazki, bakterie i niwelują nieprzyjemny zapach.

Kamień nie osadza się na kranie - wystarczy wetrzeć w niego ten płyn!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także