NewsyFiliżanka mocnej kawy i do łóżka. Po kofeinowej drzemce poczujesz się jak nowo narodzony

Filiżanka mocnej kawy i do łóżka. Po kofeinowej drzemce poczujesz się jak nowo narodzony

genialne
genialne
21.04.2022 11:56, aktualizacja: 21.04.2022 21:23

Kawę pije niemal każdy. Napój ten ma dać porządnego kopa energetycznego i sprawić, że w dobrym nastroju rozpoczniemy dzień. Są też tacy, którzy po wypiciu kawy ucinają sobie krótką drzemkę. Czy to ma sens?

pinterest
pinterest

Szybka kawa i szybka drzemka

Coffee nap (kofeinowa lub kawowa drzemka) to nic innego jak drzemka, którą ucinamy sobie zaraz po wypiciu kawy. Cały rytuał jest prosty. Najpierw dość szybko (tzw. bez delektowania się) skonsumuj filiżankę kawy (najlepsze będzie espresso). Pamiętaj, aby nie słodzić kawy, gdyż cukier zmniejsza skuteczność kawowej drzemki. Następnie połóż się do łóżka i koniecznie nastaw budzik. Drzemka powinna trwać 15-20 minut. Jeśli nie jesteś bardzo senny to wystarczy, że poleżysz na kanapie z zamkniętymi oczami lub zapadniesz w półsen.

karl chor/unsplash
karl chor/unsplash

Energetyczny kopniak

Po wypiciu kawy kofeina przenika do krwiobiegu. Następnie w ciągu ok. 20 minut dociera do mózgu. Tam konkuruje z adenozyną (związek chemiczny odpowiedzialny za uczucie senności) o miejsce na receptorach komórek mózgowych. Po zapadnięciu w sen, poziom adenozyny zaczyna spadać i robi ona miejsce dla kofeiny. Sen wzmaga więc działanie kawy, a po przebudzeniu będziesz dysponował sporą dawką energii.

Stosowałeś wcześniej kofeinową drzemkę?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także