PoradyKażdy producent okien zaleca zrobić tę rzecz raz w roku. Najlepiej latem

Każdy producent okien zaleca zrobić tę rzecz raz w roku. Najlepiej latem

konserwacja okien fot. freepik
konserwacja okien fot. freepik
Manuel
04.07.2023 15:58

Jak każde urządzenie w twoim domu, także twoje okna wymagają tego, aby o nie zadbać. Samo mycie i wycieranie ich co jakiś czas tutaj nie starczy, konieczna jest konserwacja okien. Pokażemy ci, jak ją przeprowadzić i wytłumaczymy, czemu dokładnie ona służy.

Zdaniem ekspertów konserwacja okien jest szczególnie ważna w przypadku wszelkiego typu tzw. plastików. O ile bowiem dawniej okna składały się z bardzo solidnych (i ciężkich) materiałów, takich jak drewno czy metalowe elementy, to nowoczesne okna po prostu bardziej potrzebują, żeby o nie zadbać.

Po co przeprowadza się konserwację okien? Co ona daje?

Konserwacja jest prostym procesem, który wystarczy przeprowadzać zazwyczaj raz na rok. Częściej robi się ją jedynie w przypadku przeprowadzania remontu. Zbiera się bowiem wtedy w różnych miejscach dużo pyłków i zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na mechanizmy okna. Konserwacja ogólnie rzecz biorąc, wydłuża sprawne działanie okna i poprawi twój komfort korzystania z niego na co dzień. Dzięki niej nawet po kilku latach nie będziesz musiał się mocować z zamykaniem okna i nie pojawią ci się inne problemy. Dla wielu osób jednak najważniejsze jest to, że odpowiednia konserwacja sprawia, że okna są dłużej szczelne, co może mieć spory wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Za konserwację najwygodniej jest się wziąć wtedy, kiedy na zewnątrz jest ciepło. Możesz więc śmiało o niej teraz pomyśleć.

konserwacja okien, fot. freepik
konserwacja okien, fot. freepik

Jak powinna wyglądać konserwacja okien?

Konserwację powinieneś zacząć od dokładnego wyczyszczenia profili okiennych. W zakamarkach ram i w ruchomych mechanizmach gromadzi się bowiem najwięcej kurzu i różnych pyłków. Warto tutaj najpierw użyć szczoteczki z miękkim włosiem, a dopiero potem umyć całość za pomocą wybranego detergentu (dobrze by było, gdyby on też był łagodny i nie zawierał substancji ściernych). Po wyczyszczeniu i umyciu warto jest przejrzeć zawiasy i inne ruchome części okuć i w razie potrzeby je wyregulować. Ostatnim krokiem, jaki musisz wykonać, jest smarowanie okien, a właściwie ich okuć, zawiasów i wszelkich pozostałych ruchomych elementów. Najlepiej jest do tego wykorzystać olej do konserwacji okuć, smar silikonowy lub wazelinę techniczną.

konserwacja okien, fot. freepik
konserwacja okien, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także