PoradyKiedy ciąć agrest, żeby wydał jak najwięcej owoców? Tak to robią fachowcy

Kiedy ciąć agrest, żeby wydał jak najwięcej owoców? Tak to robią fachowcy

Kiedy ciąć agrest? Fot. Gettyimages
Kiedy ciąć agrest? Fot. Gettyimages
Manuel
14.03.2023 09:51

Jeśli chcesz, aby krzew agrestu wydał jak najwięcej owoców, to musisz go systematycznie przycinać. Podpowiemy ci, kiedy ciąć agrest i jak to dokładnie zrobić. Wskażemy też różnice między agrestem krzaczastym a piennym (trzeba o nie nieco inaczej dbać).

Co daje cięcie agrestu?

To bardzo ważny zabieg, który musisz przeprowadzić, kiedy zależy ci na ilości i wielkości owoców. Jeśli pozwolisz swojemu krzewowi tak po prostu niekontrolowanie rosnąć, to po kilku latach zdziczeje, a jego pędy się zagęszczą. W rezultacie tego owoce będą zdecydowanie mniejsze i będzie ich znacznie mniej. Właśnie dlatego trzeba panować nad agrestem, dokonując cięć w odpowiednim czasie.

Kiedy ciąć agrest, fot. freepik
Kiedy ciąć agrest, fot. freepik

Jaka jest różnica między agrestem krzaczastym a piennym?

Agrest krzaczasty i pienny to dwie podstawowe odmiany tej rośliny, jakie można spotkać w naszym kraju:

  • krzaczasty zajmuje sporo miejsca i jest trudny w pielęgnacji, ale za to wykazuje większą odporność na mróz i susze;
  • agrest pienny zaś prezentuje się bardziej okazale, a przy tym zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejszy w pielęgnacji. Niestety łatwo jednak o jego przemarznięcie.
Spring pruning roses in the garden, gardener's hands with secateur
Spring pruning roses in the garden, gardener's hands with secateur

Kiedy ciąć agrest?

Pierwsze cięcie zawsze wykonujemy na początku wiosny - w lutym bądź marcu. To bardzo ważny zabieg, który ma na celu pobudzenie krzewów do tworzenia młodych przyrostów. Powinieneś skrócić wszystkie pędy, prowadząc cięcie nad 2 lub 3 oczkiem.

Kolejne cięcia (przez najbliższe 4 lata) będziesz musiał wykonywać co roku dokładnie w tym samym okresie. Są to tzw. cięcia formujące i prześwietlające. Dodajmy, że konieczne jest, aby usuwać również wszystkie chore i połamane pędy. To zalecenie należy zastosować w przypadku zarówno agrestu krzaczastego, jak i piennego.

Zwykle po 4, a maksymalnie 5 latach, krzew jest już ostatecznie uformowany. Wtedy coroczne przycinanie ma polegać już tylko na odcięciu od jednej do trzech najstarszych gałązek z korony. Zostaną zastąpione młodymi przyrostami. Dzięki temu Twoje krzewy będą zawsze silne i nigdy nie zmarnieją, a ich owoce będą duże, soczyste i obfite. 

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także