Złota reguła przycinania storczyków. Od niej zależy, kiedy i czy zakwitnie ponownie

Kiedy przycinać storczyki? Fot. freepik
Kiedy przycinać storczyki? Fot. freepik

06.12.2022 23:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyki wyglądają niczym przybysze z bajkowego świata. Zachwycają dużą gamą kolorystyczną swoich kwiatów oraz eleganckim wyglądem. Jednak, aby dobrze się rozwijały, należy o nie właściwie dbać. Czy wiesz, kiedy przycinać storczyki?

Najlepszy czas na przycinanie storczyków

Wraz ze spadkiem temperatury, storczyki przechodzą w czas spoczynku. Dzieje się to późną jesienią i zimą. Wówczas zaczynają zrzucać swoje liście oraz kwiaty. Kiedy Twój storczyk zaczyna zachowywać się podobnie, to znak, że należy przyciąć jego pomarszczone, cienkie, przesuszone oraz pozbawione liści pędy. Dzięki temu pobudzisz roślinę do wzrostu i wytworzenia nowych kwiatów.

Kiedy przycinać storczyki, fot. Freepik
Kiedy przycinać storczyki, fot. Freepik

Przekwitnięcie to znak, że storczyk wkroczył w okres wegetacji i z czasem zacznie wypuszczać młode liście oraz pędy.  W tym okresie nie prezentuje się zbyt okazale. Musisz jedynie uzbroić się w cierpliwość i fundować swoim kwiatom wodne kąpiele.

Jak przycinać storczyki?

Najpierw przygotuj narzędzia. Orchidee możesz przycinać sekatorem lub nożyczkami. Ważne, aby były czyste oraz zdezynfekowane. Wszystko po to, aby przypadkowo nie zainfekować czymś rośliny. I Ty również powinieneś mieć czyste ręce. ;) Przycinanie rozpocznij wtedy, kiedy przekwitną już wszystkie kwiaty.

Cięcia można wykonywać w dwóch miejscach:

  • bezpośrednio pod uschniętym kwiatem, jeśli reszta łodygi jest jeszcze zielona,
  • u samej podstawy pędu (w miejscu, gdzie łączą się z liśćmi), pod warunkiem, że jest to już pęd uschnięty, czyli cały brązowy.

Przycinania nie należy zacząć zbyt wcześnie, gdyż to może zakłócić wzrost rośliny. Poczekaj, aż liście zaczną więdnąć, odbarwiać się. Wówczas przy dotknięciu właściwie same odpadną.

Kiedy przycinać storczyki, fot. Freepik
Kiedy przycinać storczyki, fot. Freepik

BONUS - bananowa odżywka

Jedną z niekonwencjonalnych metod pielęgnacji storczyków jest przygotowanie bananowego nawozu. Owoce te zawierają cukier, potas i witaminę B6, które przyspieszają wzrost kwiatów i sprawiają, że mają intensywniejszy kolor. Wystarczy kilka skórek po bananach wysuszyć na kaloryferze bądź w piekarniku i zmielić na drobny proszek. Następnie dodaj go do wody. Po kilku dniach odżywka będzie gotowa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także