PoradyLajfhakiKiedy koleus marnieje, to szybko pobudzam go do życia. Wystarczy zrobić tylko jedną rzecz

Kiedy koleus marnieje, to szybko pobudzam go do życia. Wystarczy zrobić tylko jedną rzecz

Koleusy zasłynęły dzięki kolorowym i bardzo efektownym liściom. Jednak te rośliny często nie chcą właściwie się rozwijać, przez co marnieją. Podpowiadamy jak uratować koleusa.

Jak uratować koleusa i dać mu drugie życie? fot. gettyimages
Jak uratować koleusa i dać mu drugie życie? fot. gettyimages

19.06.2023 15:56

Roślina ta nazywana jest także pokrzywką brazylijską. Należy do rodziny jasnowatych i przede wszystkim stanowi piękną ozdobę każdego wnętrza. Pochodzi z tropikalnych rejonów Azji oraz Australii. Jej największym atutem są oczywiście liście. Dlatego warto poznać koleusa bliżej, aby dowiedzieć się, jak należy go hodować.

Charakterystyka koleusa

Kwiaty te potrafią osiągać nawet do 80 cm wysokości (wszystko zależy od odmiany). Co ciekawe łodygi koleusa są kwadratowe i często kolorowe, a liście posiadają charakterystyczne ząbki na brzegach, co czyni je przyjemnymi w dotyku. Najczęściej mają do 20 cm długości. Dodatkowo pojawiają się na nich jasne wybarwienia lub obwódki. Zazwyczaj w sklepach dostępne są odmiany w kolorze jaskrawo-zielonym, bordowym, różowym, a nawet fioletowym lub pomarańczowym. Kwiatostany koleusa są małe i najczęściej tworzą się na wierzchołkach łodyg, przez co zaleca się ich usuwanie. Warto dodać, że roślina ta posiada wiele zastosowań oraz wygląda zjawiskowo w połączeniu z m.in. surfiniami czy pelargoniami. Jednak są to kwiaty uznawane za jednoroczne, dlatego sprawdzą się w uprawie doniczkowej i rabatowej.

Obraz

Uprawa koleusa

Koleus nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Mimo to warto poznać najważniejsze z nich, aby roślina bujnie rosła.

  • Lubi stanowiska zacienione, ponieważ promienie słoneczne mogą poparzyć jego liście. Dlatego najlepiej stawiać koleusa w pobliżu okna (nie na parapecie).
  • Sadząc roślinę, warto wybrać ziemię przepuszczalną i lekko żyzną, a na dnie doniczki wykonać drenaż z np. keramzytu.
  • Koleus potrzebuje stałej wilgotności podłoża (nie toleruje przesuszenia). Dlatego latem należy podlewać go przynajmniej dwa razy dziennie.
  • Regularne nawożenie sprzyja lepszemu rozwojowi rośliny oraz wpływa na wyraźniejsze jej wybarwienie. Należy odżywiać koleusa przez cały sezon preparatami o dużej zawartości potasu.
  • Najlepiej rozmnażać roślinę poprzez ukorzenianie się sadzonek pędowych.
Obraz

Jak uratować koleusa?

Dla prawidłowego rozwoju koleusa ważne jest regularne o niego dbanie, czyli nieprzesuszanie gleby oraz unikanie stanowisk słonecznych. Jednak kiedy roślina marnieje, to należy szybko odciąć pozostałe zdrowe pędy i spróbować je ukorzenić. Natomiast chorego koleusa można próbować przesadzić do nowej gleby. Często taki zabieg sprawia, że roślina się odradza.