PoradyKiedy monstera zaczyna płakać, nie trać ani chwili! Inaczej roślina zmarnieje

Kiedy monstera zaczyna płakać, nie trać ani chwili! Inaczej roślina zmarnieje

Dlaczego monstera płacze? Fot. Pixabay
Dlaczego monstera płacze? Fot. Pixabay
17.07.2023 15:14

Nie jest trudna w pielęgnacji, za to wygląda bardzo efektownie. Jeśli nie będziesz o nią odpowiednio dbać, możesz jednak zmarnować roślinę. Wyjaśniamy, dlaczego monstera płacze i co powinieneś zrobić w takiej sytuacji.

Monstera to roślina tropikalna, która obecnie jest niezwykle popularna. I nic dziwnego, bo jej bujne, duże, ażurowe liście wyglądają bardzo efektownie. Dobrze prezentuje się zarówno w domach, jak i biurach. Co ważne, monstera nie jest trudna w uprawie, a jeśli coś idzie nie tak, potrafi nam to zakomunikować. Jeśli zauważyłeś, że na liściach pojawiły się kropelki wody, powinieneś jak najszybciej zareagować. Wyjaśniamy, co robić w takiej sytuacji.

Jak uprawiać monsterę?

Monstera lubi rozproszone światło. Nie stawiaj jej na oknie. O wiele lepsze będzie miejsce w głębi pokoju, do którego dociera dużo światła. Zapewnij jej żyzne, przepuszczalne podłoże, by jej korzenie mogły prawidłowo oddychać. Dobrze sprawdzi się tu ziemia do roślin doniczkowych z dodatkiem perlitu oraz torfu. Ważne jest również utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury. Zadbaj o to, by monstera znajdowała się w pokoju, w którym temperatura wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. Zapewnij monsterze podporę, po której roślina będzie się piąć. Najlepiej sprawdzają się paliki z drewna albo bambusa owinięte matą kokosową lub mchem. Do odżywiania monstery stosuj nawóz do roślin zielonych.

Dlaczego monstera płacze? Fot. Pexels
Dlaczego monstera płacze? Fot. Pexels

Jak nawadniać monsterę?

Odpowiednie nawodnienie to klucz do sukcesu w uprawie monstery. Podlewaj ją raz w tygodniu (gdy ziemia przeschnie) niewielką ilością wody. Zapewnij jej również odpowiednią wilgotność powietrza. Raczej zrezygnuj ze zraszania liści, ponieważ te młodsze mają tendencję do gnicia. By uniknąć takiej sytuacji ustaw donicę w pobliżu nawilżacza powietrza.

Dlaczego monstera płacze? Fot. Pixabay
Dlaczego monstera płacze? Fot. Pixabay

Dlaczego monstera płacze?

Jeśli na liściach twojej rośliny pojawiły się kropelki wody, powinieneś wiedzieć, że to zły znak. Dlaczego monstera płacze? Jak wspomnieliśmy, ta efektowna roślina lubi wilgoć, ale jej nadmiar źle na nią wpływa. Jeśli ją przelejesz, liście zaczną robić się czarne, a monsterę trudno będzie uratować. Kropelki wody na liściach są sygnałem, że trochę przesadziłeś z podlewaniem, ale sytuacja nie jest jeszcze tragiczna. Przez kilka dni nie podlewaj monstery i obserwuj ją. Sytuacja powinna wrócić do normy. W przyszłości uważaj z nawadnianiem, a roślina będzie zdrowo rosnąć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także